+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      
Röportaj
 
. “Bu Yıl Hedefimiz 20 Milyon Dolarlık İhracat”

Karpen Başkanı Halil Cankar, “En önemli yurt dışı pazarlarımız Ortadoğu Ülkeleri"dedi.

    

   Karpen PVC Yönetim Kurulu Başkanı Halil Cankar:

   “Bu Yıl Hedefimiz 20 Milyon Dolarlık İhracat”

    

      PVC kapı ve pencere profilleri ile alüminyum destek profilleri üretimi gerçekleştiren Karpen PVC, geçtiğimiz yıl 15 milyon dolar olan ihracatını, bu yıl 20 milyon dolara çıkarma hedefinde.

     Kapasitelerinin % 50’sini ihraç ettiklerini belirten Karpen Yönetim Kurulu Başkanı Halil Cankar, “Hedefimiz bu oranı % 70’lere çıkarmak. En önemli yurt dışı pazarlarımız Ortadoğu, Türkiye Cumhuriyetleri, Balkanlar ve Afrika ülkeleridir.” dedi.

        

Karpen PVC olarak iç piyasadaki yapılanmalarının alt yapısını tamamladıklarını kaydeden Karpen PVC Yönetim Kurulu Başkanı Halil Cankar,  “İç piyasada Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya ve Samsun olmak üzere toplam yedi depomuz bulunuyor. Bizim hedefimiz iç piyasadan ziyade dış piyasaya yönelmektir.” diye konuştu.

Sektörün en önemli sıkıntısının kalifiye eleman olduğuna dikkat çeken Halil Cankar, “Bu konuda aradığımız elemanı bulamıyoruz. İşkur’dan eleman talep ediyoruz, gelenlerin çoğu orta yaşın üzerinde ve çok çabuk sıkılıp işi bırakıp gidiyorlar. Bu konuya bir çözüm bulunmalı.” dedi.

        Markalaşma bizim için çok önemli diyen ve biraz daha kurumsallaşmak istediklerini ifade eden Halil Cankar, Ortadoğu Business’in sorularını şöyle yanıtladı:

Bize Karpen ile ilgili bilgi verir misiniz?

       Firmamız 1990’lı yıllarda ahşap kapı pencere üzerine kuruldu. 1995’ e kadar ahşap kapı pencere üzerine üretimimizi sürdürdük. 1995 yılına geldiğimizde PVC’ye geçiş yaptık. PVC de yine kapı pencere sistemi olarak devam etti. 1998 yıllarına geldiğimizde PVC ve camla entegre olduk. Yani bir pencerede ne gerekliyse biz hepsini üretir duruma geldik. 2000 yılına geldiğimizde işte artık küçük sanayiden çıkmak durumunda kaldık. İşçi sayımız yaklaşık 110’a ulaştı. Biz artık tam entegre olmaya karar verdik. Yani fabrikanın bir tarafından toz girsin, bir tarafından pencere çıksın hesabı yaptık. Onun için Almanya’dan makine aldık. Makineyi alınca pencere sistemlerini  kendimiz yapmaya başladık. Yani profilini de biz kendimiz üretmeye başladık. Daha sonra bize bayilik verin derken  bir makine daha aldık ve bir hattımızı iki yaptık, daha sonra da hattımızı 3’e çıkardık. Daha sonra bize siz bu işi yapmayın; bize verin, siz profil üretin, dediler. Daha sonra biz pencere işini bıraktık. Bizim yanımızda çalışanları atölyeci yaptık. 2008 yılına kadar devam ettik. 2008 yılında artık Gaziantep KÜSGET sanayi sitesine sığmadığımızı anladık. Bu sebepten dolayı organize sanayiye gelmeye karar verdik. Yaklaşık olarak 3 yıldır 4. Organize Sanayi Bölgesindeyiz. Buraya geldiğimizde toplam 6 hattımız varken, şimdi 17 tane hattımız bulunuyor. 2012 yılında alüminyum üretmeye başladık ve çok iddialıyız. Gaziantep’te bir ilki başardık. Hedefimiz, sadece iç pazarda yer almak değil, yurt dışı pazarlara da açılmak. Üretimimizin yaklaşık olarak % 70’inin yurt dışı ağırlıklı olmasını istiyoruz.

 

Üretimde kapalı ve açık alan olarak ne kadar büyüklüktesiniz ve kapasiteniz ne kadar?

      Kapalı alan olarak 20 bin metre kare, açık alan olarak ise 5 bin metre kare. Toplamda 25 bin metre kare alanımız bulunmaktadır. 15 ülkeye ihracat yapmaktayız. Aylık kapasitemiz bin ile bin 500 ton arasındadır. Alüminyumda 200 ton, PVC’ de ise yaklaşık bin 500 ton aylık  üretim yapmaktayız.  Alüminyumun teferruatları  çok fazla olduğu için alüminyumu tam olarak bu yıl oturtmuş durumdayız. Üçüncü ay itibariyle çalışmalara başlayacağız.

 

       Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Üretiminizin yüzde kaçı ihracata gidiyor?

       Şu anda üretimimizin % 50’si ihracat olarak devam etmektedir. Yani 2 üretimin birini ihraç etmiş durumdayız. Birinci sırada komşularımız var. İran, Irak ve Suriye var. Fakat şu anda Suriye yok. İkinci sırada ise Afrika var ve çok fazla ihracat yapmaktayız. Balkanlar ve Türkiye Cumhuriyetleri’nde de varız ; ama sıralamaya koyarsak birinci sırada Ortadoğu’daki komşularımız, ikinci sırada ise Afrika bulunmaktadır.

 

İhracat rakamlarınızın son durumu nedir?

        2012 yılında 15 milyon dolarlık ihracat yaptık. 2013’teki hedefimiz 20 milyon dolar. Bizim hedefimiz iç piyasadan ziyade dış piyasaya yönelmektir. İç piyasada zaten yapılanmamızın alt yapısını bitirdik. Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya ve Samsun olmak üzere toplam yedi depomuz bulunmaktadır.

 

Sektörle ilgili sıkıntılar var mı? Sizce çözüm yolları nelerdir?

        PVC’de sıkıntılar özellikle vadelerin çok uzun olmasından kaynaklanıyor. Bizden daha büyük kapasiteli firmalar, vadeyi çok açıyorlar. Bundan dolayı sıkıntı yaşamaktayız. Vadeler bu şekilde gitmez. Buna karşı bir çözüm bulunması gerekmektedir. 2012 yılında işçi sıkıntısı çektik. Biz 25-30 yaşlarında personel ararken 45 yaşında 50 yaşında personel çalıştırmak zorunda kaldık. Neredeyse emeklileri alıp çalıştıracak duruma geldik. İşçi bulma kurumundan 20 tane işçi istedik. Ancak onların da 18 tanesi gitti, bir ya da iki tanesi kaldı. Maalesef kalıcı olarak çalışacak kalifiye eleman bulamıyoruz.

 

2013 yılında hedefleriniz nelerdir? Markalaşma çalışmalarınız var mı?

      2013, geçen yıla göre daha iyi olacak. Şu anda kapasitemizi % 30 artırmak için makine siparişi verdik. Toplam bir milyon euro civarında yeni yatırım yapacağız. Şu anda ön ödemeyi yaptık ve bir sözleşme imzaladık. Markalaşma ise bizim için çok önemli ve biraz daha kurumsallaşmak istiyoruz. İkinci ve üçüncü kuşağa, kurumsal bir şirket devretmeyi planlıyoruz.

 

       Karpen ile ilgili kalite konusunda düşünceleriniz nelerdir? Ayrıca kalite konusunda hangi noktadasınız?

       Kaliteye çok önem veriyoruz. Bu tercih edilmemizin ilk nedenidir. Ayrıca kaliteli malzemelerle bu işi yapmamız da diğer bir sebeb. Karpen’i inşallah daha iyi, daha güzel yerlere getireceğiz.

 

 

          Halil Cankar, the Board Chairman of Karpen PVC:

“Our target is 20 million dollar export this year”

 

Karpen PVC producing PVC door and window profiles and Aluminum support profiles had 15 million dollar export last year and targets to increase this number to 20 million dollar this year.

         The Board Chairman of Karpen PVC Halil Cankar indicates that they export only 50% of their capacity. He says: “Our target is to increase this rate to 70%. We mostly export to Middle East, Turkic Republics, Balkans and African countries.”

        The Board Chairman of Karpen PVC Halil Cankar indicates that they have completed the substructure works of their construction in domestic market. He says: “We have 7 stores in total in Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya and Samsun in domestic bazaar. Our target is to direct foreign markets more that domestic markets.”

        Halil Cankar points out that the most important problem of the sector is qualified employee. He says: “We cannot find qualified employee. The employees who Turkish Employment Agency directs us are mostly over middle age and they get bored easily and leave the job. This problem should be solved.”

 

        Halil Cankar expresses that branding is very important for them and they should institutionalize much more. He answers the questions of Ortadoğu Business:

 

         Can you inform us about Karpen?

        Our company was founded on door and window in 1990s. We kept on producing wooden door and window until 1995. We began to PVC door and windows in 1995. We integrated PVC with glass in 1998. In 2000 we had to leave KUSGET industrial zone. The number of employees increased to 110. We decided to be a whole integrated company. We bought a machine from Germany and began to produce window systems even profiles ourselves. While intending to be a vendor, we bought one more machine and we had 2 lines and then three lines. Then we gave up producing window and made our employees workshop owners. We continued like this until 2008. We decided to leave KUSGET industrial zone and moved to Organized Industrial Zone. We have been operating in the 4th Organized Industrial Zone for about 3 years. We had 6 lines when we moved here, but now we have 17 ones. We began to produce aluminum in 2012 and we are very assertive about it. This is the first in Gaziantep. Our target is not only to be in domestic market but also open to foreign markets. We intend to direct 70% of our production to foreign markets.

 

         How large is your establishment and capacity?

         We produce on 20.000 m closed area and 5.000 m open area. We export 15 countries. We have 1000 or 1500 tons of production capacity monthly. We produce nearly 200 tons of aluminum and 500 tons of PVC monthly. As aluminum has many details, it has just been completed. We will begin to produce in the 3rd month.

 

Which countries and what percent of your production do you export?

        Now we export 50% of our production. We mostly export to Iran, Iraq and Syria. We also export to Africa, Balkans and Turkic Republics.

 

         What are your latest export numbers?

        We exported 15 million dollars in 2012. We target to increase this to 20 million dollar. Our target is to direct foreign markets more that domestic markets. We have completed the substructure works of their construction in domestic market. We have 7 stores in total in Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya and Samsun in domestic bazaar.

 

         Do you have problems in the sector? What are your solution offers?

        The problems in PVC result from long term credits. Large scaled companies serve long term credits. This should be solved. We had employee deficit in 2012. While we need employees 25 or 30 years old, we had to employ workers 45 or 50 years old. Turkish Employment Agency sent us 20 employees but 18 of them left the job. We cannot find long term qualified employees.

       

         What are your targets for 2013? Do you have studies on branding?

        2013 will be better than the previous year. We order machines to increase our capacity 30%. We will make nearly 1 million Euro investment in total. We have prepaid and signed the contract. Branding is important for us and we want to institutionalize much more. We plan to pass a institutionalized company to the second and the third generation.

 

         What do you think about quality?

        We give much importance on quality. This is the first reason why we are preferred. And the second is that we produce with qualified materials. I hope we will move Karpen to better positions.

 

 

 

 

خليل جانكار : رئيس مجلس إدارة شركة كاربن لإنتاج PVC

 

       "هدفنا لهذا العام تصدير 20 مليون دولار"

 

إن شركة كاربن التي تنتج البروفيلات المقوى بالألمنيوم وبروفيلات الأبواب والنوافذ، تهدف تزويد حجم صادراتها من 15 مليون إلى 20 مليون دولار.

وقد بيّن خليل جانكار رئيس مجلس إدارة شركة كاربن أنهم يصدرون بنسبة 50 % من حجم إنتاجهم. وهدفنا تزويد هذا النسبة إلى 70%، و تعد الشرق الأوسط ، الجمهوريات التركية، البلقان ودول أفريقية من أهم أسواقنا.

وقد بين خليل جانكار رئيس مجلس إدارة شركة كاربن أنهم قد أتموا إنشاء البنية التحتية للسوق المحلي قائلا: تتواجد لدينا 7 مخازن في تركيا وهي على الشكل التالي: مدينة أنقرة، اسطنبول ،بورصا،  إزمير، أنطاليا، وصمصون. فنحن نهدف التوجه للسوق الخارجي أكثر من السوق المحلي.

 

وقد أشار خليل جانكار إلى أن المشكلة الكبيرة التي تعاني منها القطاع هي عدم تواجد الأيدي العاملة المتكافئة. ولم نستطع إيجاد الأيدي العاملة في هذا الموضوع. وإننا نطلب عمالا من موقع إش كور ولكن الذين يأتون إلينا اغلبهم ذا أعمارا متقدمة ويملون بسرعة قصوى ويتركون العمل. ويجب إيجاد الحل بهذا الأمر. وقد أفاد خليل جانكار أن العلامة التجارية تحمل أهمية كبيرة بالنسبة لهم وإنهم يسعون من أجل اضفاء الطابع المؤسسي لشركتهم ، و أجاب على أسئلة مجلة أعمال الشرق الأوسط على الشكل التالي:

 

هل من الممكن أن تخبرنا عن شركة كاربن ؟

 

لقد تأسست شركتنا بإنتاج الأبواب والنوافذ الخشبية سنة 1990. واستمررنا العمل في إنتاج النوافذ والأبواب الخشبية لغاية عام 1995. وعندما وصلنا إلى سنة 1995 انتقلنا الى تصنيع PVC . واستمررنا بالعمل في أنظمة النوافذ والأبواب PVC أيضا. وفي سنة 1998 دمجنا PVC و البلور وبدأ ننتج كل ما يلزم النافذة. وعندما أتينا إلى سنة 2000 اضطررنا الخروج من المنطقة الصناعية الصغيرة. وقد وصل عدد عمالنا إلى 110 عاملا. وقررنا الاندماج الكامل. وقد عملنا حسابات إدخال الخام من الطرف الأول وإخراجه نافذة من الطرف الآخر. وقمنا بشراء ماكينات من ألمانيا من اجلها.

 

وبدأنا بإنتاج أنظمة النوافذ عندما اشترينا الماكينات. وهذا يعني اننا أصبحنا ننتج بروفيلها أيضا. وعندما كنا نطلب وكالتهم قمنا بشراء الماكينة وبدأنا بالتصنيع في المادتين وبعدها أصبحنا الإنتاج في ثلاث مواد. وبعدئذ قالوا لنا دعوكم من هذا العمل واصنعوا البروفيل فقط. وبعد ذلك تركنا تصنيع النوافذ. وجعلنا العمال الذين يعلمون لدينا أصحاب مصانع صغيرة.

 

 

واستمررنا لسنة 2008. وقد عرفنا أننا لم نعد نسع للمنطقة الصناعية الصغيرة سنة 2008. ولهذا السبب قررنا الانتقال إلى المنطقة الصناعية الكبيرة. وأصبح لنا تقريبا ثلاث سنوات في المنطقة الصناعية الرابعة. وعندما أتينا إلى هنا كان لدينا 6 خطوط أما الآن ليدنا 17 خطا. وقد بدأنا بإنتاج الألمنيوم سنة 2012. وقد حققنا الرقم القياسي في غازي عنتاب. ولم يكن هدفنا التواجد في السوق المحلي فقط بل نريد الانفتاح للسوق العالمي. ونريد تصدير 70% من منتجاتنا للسوق الخارجي.

 

 

ما هي مساحتكم المفتوحة والمغلقة وما هو حجم إنتاجكم ؟

 

إن مساحتنا عبارة عن 25 ألف متر مربع 20 ألف منها مغلقة و5 آلاف متر مربع مفتوحة. ونصدر إلى 15 دولة. وحجمنا الشهري بين 1000 و 1500 طن. وحجمنا الشهري من الألمنيوم 200 طن و 1500 طن PVC  . وفي هذا العام استطعنا التمركز في الألمنيوم لكثرة تفرعاتها. وسوف نبدأ الأعمال اعتبارا من الشهر الثالث.

 

 

إلى أي الدول تصدرون ؟ وما هي النسبة المئوية المصدرة من منتجاتكم ؟

 

تستمر صادراتنا الآن بنسبة 50% . وفي الصف الأول يوجد جوارنا: إيران، العراق وسوريا. ولكن لا توجد لدينا تصدير إلى سوريا حاليا. وتوجد الدول الأفريقية في الصف الثاني ولدينا صادرات كثيرة إليها. ونتواجد أيضا في البلقان والجمهوريات التركية ، ولكن إذا قمنا بالترتيب فان جوارنا في الشرق الأوسط في الصف الأول والدول الأفريقية في الصف الثاني.

 

 

ما هو الوضع الأخير لأرقام صادراتكم ؟

 

قمنا بتصدير 15 مليون دولار سنة 2012. وهدفنا 20 مليون دولار لسنة 2013. فهدفنا التوجه إلى السوق الخارجي أكثر من السوق المحلي. فإننا قد انهينا البينة التحية في السوق المحلي. وتوجد لدينا سبعة مخازن في أنقرة ، أزمير ، بورصا، اسطنبول، انطاليا و صمصون.

 

 

هل هناك مشاكل تخص القطاع ؟ وما هي طرق حلها برأيكم ؟

 

فالمشاكل في PVC  تنبع من طول المواعيد خاصة. فالشركات التي تكون أكبر منا تفتح مواعيدا أطول. ولهذا السبب نعاني من مشاكل. ولم تس

 20 Nisan 2013 Okunma Sayısı: 2641


Arkadaşına Gönder Yazdır
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Diğer Röportajlar
 . Bülent Uygun'dan Gaziantep Eko Habere çarpıcı açıklamalar
 . TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN EĞİTİMCİLERİ, CUMHURİYETİN 100. YILINDA EĞİTİM SİSTEMİNİ ANLATTILAR…
 . MB HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat Jeotermal Enerjiyi Gaziantep EkoHaber'e anlattı
 . İpek Mekik Halı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ceyhan,Başarı hikayesini Ortadoğu Business'e anlattı
 . Şahin Pamuk Burhan Cahit Bingöl; “Pamukta Amerikan Borsa’sı yerine, kendi borsamızı kurabiliriz
 . HEDEFTE 50 MAĞAZA VE 50 MİLYON DOLAR CİRO VAR…
 . “Plastiğe renk veriyoruz”
 . “Zirveyi temel kabul ediyoruz”
 . “Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

 

 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (4937)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (4817)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (4670)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (5882)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5066)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (4949)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (8504)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6038)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (5948)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (5675)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap