+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      
Röportaj
 
. “Plastiğe renk veriyoruz”

Kemal Kılıç, masterbatch ve flexo matbaa baskı mürekkeplerinin plastiğin girdiği her yerde kullanıldığını söyledi.

PlasmatMasterbatch Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kılıç:

 

“Plastiğe renk veriyoruz”

 

 

PlasmatMasterbatch Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kılıç, masterbatch ve flexo matbaa baskı mürekkeplerinin polipropilen (polip) halı ipinden, sentetik ve lamine çuvala(pp çuval), kömür torbalarından renkli poşetlere ve plastik ev aletlerine kadar plastiğin girdiği , karton kutu ve oluklu mukavvanın olduğu her yerde kullanıldığını söyledi.

 

Masterbatch Türkçe anlamının renklendirici boya olduğunu belirten Kemal Kılıç, “Biz bu işi yaparken daha çok dışa bağımlıydık. Türkiye’deki bu yatırımla yurt dışı tekelinin çoğunu kırdık. Bunun türleri çoktur. Biz genellikle polietilen ve polipropilen masterbatch üretiyoruz. Şimdi yeni bir fabrika yatırım planımız bulunuyor.” diye konuştu.

 

 

Masterbatch ticareti konusunda faaliyet gösterirken, bir Alman heochst firmasının beklenmedik şekilde bayiliğini alarak işini genişleten Plasmat’ın bugün sektöründe önde gelen firmalardan biri konumunda olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kılıç, “Meğer bu bayilik konusunda bizim haberimiz olmadan rahmetli Naci Topçuoğlu ve Cahit Nakıboğlu bizim için kefil olmuşlar. Ticarette dürüstlüğün ve dostluğun önemini, bu ağabeylerimiz bize öğrettiler. Naci Topçuoğlu’nu rahmetle anarken, Cahit Nakıboğlu abiye de Allah sağlık ve uzun ömürler versin.” dedi.

 

Flexo matbaa mürekkebi üretimine ise 2000 yılında İstanbul’da bir firmayı satın alarak başladıklarını kaydeden Kemal Kılıç, “2004 yılında masterbatch üretimine geçerek, bu alanda tekeli kırıp, dışa bağımlılığın önüne geçmiş olduk. Şimdi, yaklaşık 5 milyon liralık yatırımla teknolojimizi yenileyerek kapasitemizi artırıyoruz.” diye konuştu.

 

Türkiye’nin 2023 hedefinde özellikle genç beyin gücünü kullanması gerektiğini işaret eden Kemal Kılıç, gençlerinde İngilizce, Rusça, Çince ve Arapça dillerini ve bilgisayar teknolojisini iyi öğrenmelerini isteyerek, Ortadoğu Business’in sorularını şöyle yanıtladı:

 

PlasmatMasterbatch’in kuruluşundan bu zamana kadar geçen başarı hikayesini anlatır mısınız?

PlasmatMasterbatch, 1988 yılında kardeşim Mehmet Emin Kılıç ile beraber ortak kurulan bir şirkettir. Biz bu şirketi kurduğumuzda önce ticaret yapıyorduk. Ticaret yaparken Alman firmalarıyla da çalışmalarımız oluyordu. Hatta orada bir bayilik almayı düşünmüştük. Bize bir yıl sonra olacağını söylediler. Allah rahmet eylesin rahmetli Naci Topçuoğlu ve uzun ömürler versin Cahit Nakıboğlu abi benim haberim olmadan bize kefil olmuşlar. Oradaki yetkililere demişler ki :“Kemal Bey’de paran kalırsa biz öderiz ; gel, bizden al.” demişler. Bunu 20 sene sonra bir fuarda o firmanın yetkilisi bana söyledi. Soruyu ben ona sormuştum, “Bana nasıl bir ayda bayilik verdiniz?” diye. Onlar “Biz seni gereken yerlere sorduk ve seninle ilgili olumlu görüş aldık. Biz de bundan dolayı bayiliği bir sene değil de bir ayda size verdik.” dedi. Tabi biz işe başladığımızda rahmetle andığımız Naci Topçuoğlu, Nihat Özsoy, Vedat Özkeçeci, Ökkeş Karakoyunlu Allah rahmet eylesin onlar gibi Gaziantep’in köşe taşları vardı. Bu insanlarla benim hem dostluğum vardı hem de ticaret olarak bize rehberlik yaptılar. Şu anda da ismini sayamadığımız yine bize dostluk ve ağabeylik yapan Gaziantepli sanayicilerimize de minnettarız. Biz matbaa mürekkep ürünlerini ve malzemelerini satarken 2000 yılında İstanbul’da bir matbaa mürekkep fabrikasını satın aldık. Kendi üretimimize başladık. 2004 yılında da Gaziantep 3. organizede masterbatch üretimine başlayarak o zamanki kilogram kapasite rakamıyla Türkiye’deki en büyük rakamı yakaladık. Yaklaşık çeyrek asır oldu. 25 yıllık bir firmayız. Şu anda kardeşim Mehmet Bey’le beraber yolumuza devam ediyoruz.

 

Üretimini yaptığınız Masterbatch nedir? Masterbatch hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye tabiriyle plastiği renklendiren boya, yani plastik olan ev aletleri, plastik otomobil parçaları, plastik mutfak eşyaları, sentetik polip ipi, renkli poşet işte bunların rengarenk olmasını sağlayan renklendiricinin adı. İngilizcesi ise Masterbatch, Türkçe anlamı ise renklendiren  boya olarak  adlandırılıyor. Biz bu yatırımı yapmadan önce  dışa bağımlıydık. Gaziantep’teki  bu yatırımla yurt dışı tekelinin çoğunu kırdık. Biz genellikle Polietilen ve Polipropilen masterbatch üretiyoruz. Gaziantep’te geniş pazarı var. Biz bu pazarın yaklaşık olarak % 20’sine hitap ediyoruz. Bu pazarda birçok firma var. Bu firmalar hep yurt dışı yabancı menşeli. Biz Gaziantep’te, Gaziantepli hemşerilerimizin desteğiyle inşallah bu %20 pazarını daha da arttırmayı hedefliyoruz. Burada bizim güçlenmemiz, büyümemiz Gaziantep’in güçlenmesi ve büyümesi olarak adlandırılabilir.

 

Ürün çeşitleriniz ve hangi sektörlerde, nerelerde kullanılıyor?

Makine halısı dedikleri polipropilen (polip) halı ipinde kullanılıyor. Sentetik ve lamine pp çuval, kömür torbalarında, renkli poşetlerde, plastik ev aletlerinde (enjeksiyon)’de kullanılıyor. Yani kabaca plastiğin girdiği her yerde kullanılıyor.

 

Toplam ne kadar büyüklükte bir alanda çalışmalarınıza devam ediyorsunuz?

Şu anda 6 bin metrekarelik bir alanda çalışıyoruz. Ayrıca inşallah 5. Organizedeki yerimiz 10 bin metrekare olacak. İnşaatına başlayıp kapasitemizi büyüterek çalışmaya başlayacağız. 5. Organizedeki yerlerin

aldığımız duyumlara göre 2013 yılında arsa tahsisi yapılacağı söyleniyor.

 

Yaptığınız yatırım ne kadarlık bir yatırım?

Aşağı yukarı 5 milyon liralık bir yatırım. Yeni yapılan fabrikada biraz daha teknolojik ve şekil olarak da biraz daha profesyonelleşmiş ve departmanlarına ayrılmış  bir yer  düşünüyoruz. Yeni yapılan yerimiz ustalık dönemine geldiği için inşallah daha sağlıklı bir yer yapacağız. Masterbatch’i, Türkiye’deki hali hazır üretim konumundan farklı bir şekilde üstün teknoloji ile üretmeyi planlıyoruz. Bu üretim bütün müşterilerimize avantaj sağlayacaktır. 

 

Üretim kapasiteniz nedir? İhracat var mı? Varsa Hangi Ülkeler?

Bizim yaklaşık olarak yılda 2 bin tona yakın üretimimiz var. Gelecek yıl hedefimiz 3 bin ton üretim. Bütün sektörlerde olduğu gibi rekabet çok yüksek ve bundan dolayı da kar oranı çok düşüktür. Çok büyük bir ihracat satışımız olmamaktadır. Biz Türkiye’de tamamen ithalatın önünü kesmek için mücadele veriyoruz. Ayrıca  ihracatı direkt olarak yapmıyoruz. Belli yerlerdeki belli firmalara vererek onlara yaptırıyoruz. Bunu yapmamızdaki temel sebep de tahsilâttan dolayı. Çeşitli ülkelerde Türk Cumhuriyetleri olsun, Balkanlar olsun, Ortadoğu olsun tahsilat riskinden dolayı kendimiz yapmamak için buradaki belli firmalar aracılığıyla yapıyoruz.

 

Ortadoğu’da hangi ülkelere ihracatınız var? Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler hakkında görüşleriniz neler?

Suriye’yi biz üs olarak kullanarak Mısır, Cezayir, Fas, Tunus ülkeleriyle bağlantılar yapıyorduk. Biz Gaziantep ile Halep arasındaki anayol üzerinde bir ofis açmıştık. Suriye’de mallarımız da satılıyordu. Buradan başta Suriye olmak üzere tüm Ortadoğu ülkelerine ürünlerimizi satıyorduk. Ancak Suriye’deki iç karışıklıktan dolayı ne gidip gelebiliyoruz ne de zararımızı karşılayabiliyoruz.

 

Dünya ve Türkiye genelinde sektörünüz ile alakalı bilgiler verir misiniz? 

Bu sektörde önceden Alman Hoechst, İsviçre Ciba, Alman Basf ve İsviçre Sandoz gibi 4 tane dev vardı. Şu anda bu sayı ikiye düştü. Burada birçok sektörde olduğu gibi karsızlık hat safhada. Çünkü bu iş çok meşakkatli. İleri teknoloji, bilgi birikimi isteyen bir iş.

 

Kalite konusunda düşünceleriniz neler? Kalite belgeleriniz var mı?

Bizim kalite belgelerimizin hepsi bulunmaktadır. Kaliteli malzeme yapan ne olursa olsun uzun vadede avantajdadır. Ama bir de günümüzde fiyat önemli olduğu için bunları da göz önünde bulundurmaktayız. Büyük firmalara bakıyorsun bir kendi markası, bir de imitasyon markası bulunmaktadır. Bu mallardan da birisini ucuza, diğerini ise pahalıya satıyor.

 

PlasmatMasterbatch 2012 yılını nasıl geçirdi? 2013 yılında neleri hedefliyor?

2012 yılı geçen yılın birebir kopyası gibiydi. 2013 hedefimiz ise inşallah dünyadaki ve Türkiye’deki temel kriterler iyileşir, herkes ihracat yaparsa bizim de işimiz kendi çapında gelişir.

 

Tercübeli bir sanayici olarak genç sanayicileri ne gibi tavsiyeleriniz var?

      Dünyadaki başarılı ülkelere bakarsak mesela; mekanikte Almanların teknolojisinde temel prensip disiplin ve çalışmadır. Sistemleri tam olarak oturmuş durumda diyebiliriz. Benim bir de hoşuma giden Japonlar var. Onlar teknolojiyle geleneklerini birleştirmişler. Şimdi bizim de Türkiye’deki gençler özellikle üniversite bitiriyorlar. Daha sonra da beyin göçüyle başka ülkelere gidiyorlar. Bizim gençlerimiz başarılı olmasa Amerika onları çalıştırmak için neden istesin. Bizim en büyük temel eksikliğimiz ülke olarak sistem ve organizasyonda sınıfta kalmış durumdayız. Gençler gelenek ve göreneğine bağlı disiplinli bir şekilde eğitim ve öğretimini alıp  vizyonunu dünyaya açarsa dünyayı gezerse başarılı olur. Bugünün gençleri 2023 Türkiye’sinde başarılı olmak için 4 dil bilmelidirler. Bunlar İngilizce, Arapça, Rusça ve Çince. Bu dört dili bildiklerinde 2023’te Türkiye bizim hayal ettiğimiz yere gelecektir. Rusya, Çin ve Arap yarımadası büyük bir pazar. İngilizce de zaten dünyada geçerli olan bir dil. Benim gençlerden isteğim bu dillerin en azından ikisini, mümkünse dördünü öğrenmeleri. Dünyayı gezerek birebir yaşayarak disiplinli bir şekilde kendi milli ve manevi değerlerinden ödün vermeden başarılı olmaları gerekmektedir. Başaramazlarsa bizlerden aldıkları sermayeleri kısa zamanda bitirirler. Teknolojiyi takip edip kesinlikle çalışmaktan yorulmamaları lazımdır. Kendi geçmişlerinden utanmadan, gocunmadan  geçmişleriyle bütünleşmelidirler. 5 bin yıllık tarihte bu milletin neleri başardığını da göz önünde bulundurarak ve hedef koyarak çalışırlarsa başarılamayacak hiçbir konu yoktur.

 

Türkiye’nin 2023 ihracat hedefinde Plasmat’ın ekonomiye ne kadar katkısı olacak?

Firmamızın aşağı yukarı 20-25 milyon euro ülke sanayisine ve ekonomisine bir faydası bulunmaktadır. Sebebine gelirsek biz yatırım yapmadan önce bu ürün % 70 kar ile satılmaktaydı. Biz bu sektöre girdikten sonra şu anda % 10 ile satılmaktadır. Gaziantep’te yıllık 400 bin polipropilen ( pp) ton tüketilmektedir. Yıllık 10-12 bin ton masterbatch kullanılmaktadır. Bu kullanılan masterbatchlar oranı %70’ lerden % 10’ a düştü. Dolaylı olarak ülke ekonomisine % 50 katkı sağlamaktayız.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Gaziantepspor’u şampiyon olarak görmek istiyoruz. Gaziantep’in ihracatının 10 milyar dolar seviyelerinde olmasını istiyoruz. Gaziantep’te 800 fabrikanın öz sermayesiyle para kazanarak bir 800 daha olmasını istiyoruz. Gaziantep sanayisinin daha da güçlenip gurur kaynağı olmasını istiyoruz. Baklava, börek, lahmacun şehrinden belediye başkanımızın dediği gibi ‘Manchester’ gibi büyük bir sanayi şehri olmasını istiyoruz. Türkiye’de futbol bir sanayi oldu. Artık dünyada da böyle olmuş durumdadır. Yalnız bu sanayinin Türkiye’ de bizim evlatlarımıza fazla bir getirisi bulunmamaktadır. 18 tane 1. lig takımı var. Bu takımlarda  en az 6 tane yabancı futbolcu var. Toplam olarak 100’ü geçen yabancı futbolcu sayısı vardır. Yani bu yabancı futbolcular bir milyon alsalar 100 milyon etmektedir.  Ben ülkeyi yönetenlere şunu öneriyorum: Birkaç yüz futbolcu ithal ediyoruz ; ancak bir iki tane ihraç etmişiz. Bu aradaki balans ayarı dengesiz. Şöyle ki altı tane yabancı futbolcu var ve bu futbolcular bizim 6 tane gencimizin önünü tıkamaktadır. Türkiye’deki bütün paralarını alıp gitmektedirler. Ülkemize gelen yabancı futbolculardan yarısından fazlası yaşlı, pili bitmiş adamlar. Benim kendi görüşüm yabancı futbolcu altı değil de 3 taneye düşürülmeli. Ve gelecek oyunculardan milli takımda başarılı, yaşı 25’i geçmemiş, sağlık durumu yerinde ve satıldığı zaman da kulübe fayda sağlayacak oyunculardan olmalıdır. Biz 10 senedir hala ülkemizde milli takımda devamlı oynayacak bir sol açık bulamadık. Bir santrafor bulamadık. Bunun gibi birçok eksiklerimiz var. Türkiye’ de temel sorun hakkı hak edenin alamamasıdır. Bakıyorsun 70 milyonluk Türkiye, olimpiyatlarda 5 tane madalya almış, utanıyorsun. Bizim ülkemizin 150 tane madalya alması gerekmektedir. Onun için de sistem ve alt yapı olması gerekmektedir. Sistem ve altyapıyı sağlıklı  kurarsak işte o zaman her konuda başarılı oluruz.

 

 

The Board Chairman of PlasmatMasterbatch Kemal Kılıç:

 

“We colour plastic”

 

 

The Board Chairman of PlasmatMasterbatch Limited Company Kemal Kılıç says that masterbatch and flexo printing inks are used everywhere including plastic, carton and corrugated cardboard from polypropylene (polip) carpet yarn to synthetic and laminated sack (pp sack), from coal packages to colourful packages and plastic house tools.

 

Kemal Kılıç indicates that Masterbatch means colorant dye in Turkish and says: “We were more foreign depended in the past. We have removed most of the foreign monopoly with this investment in Turkey. These have different types. We usually produce polyethylene and polypropylene masterbatch. Now we plan a new factory investment.”

 

 

The Board Chairman Kemal Kılıç utters that while they were doing the trade of masterbatch, they became the dealer of the company called Hoechst from Germany and so Plasmat have become the prominent companies of the sector and he says: “Naci Topçuoğlu and Cahit Nakıboğlu had been a guarantor for us about this dealership but we are unaware of this. We have learned the importance of honesty and friendship from them. I want to remember him mercily Naci Topçuoğlu and wish healthy life to Cahit Nakıboğlu.”

 

Kemal Kılıç indicates that they began to produce flexo printing ink by purchasing a company in Istanbul in 2000 and he says: “We began to produce masterbatch in 2004 and removed foreign monopoly and prevent foreign dependency in this sector. Now we increase our capacity by innovating our technology with nearly 5 million TL investment.”

 

Kemal Kılıç points out that Turkey must use especially young brain power to reach 2023 target and he wants the young to learn English, Russian, Chinese and Arabic and compute technology well. He answers the questions of Ortadoğu Business:

 

 

Can you tell the success story of PlasmatMasterbatch from the beginning?

We founded PlasmatMasterbatch in 1988 with my brother Mehmet Emin Kılıç. First we had trades in this company. We also had trades with companies from Germany. We even thought to have a dealership there. They told us that would be the following year. But Naci Topçuoğlu and Cahit Nakıboğlu had been a guarantor for us. I heard that 20 years later in a fair. When we begat to work, the best businessmen such as Naci Topçuoğlu, Nihat Özsoy, Vedat Özkeçeci, Ökkeş Karakoyunlu did business in Gaziantep. They were both my friends and guides for the business. Today we also have such kind of business friends and we are grateful to them. While selling printing ink materials and productions, we purchased the ink factory in Istanbul in 2000. We began to produce by ourselves. We began to produce masterbatch in the 3rd Organized Industrial Zone in Gaziantep in 2004 and caught the biggest production capacity in Turkey in that year. We are a 25 year company. Now we continue our way with my brother Mehmet Emin Kılıç.

 

What is Masterbatch? Can you give some information about it?

It is called the dye colouring plastic in Turkey. That is to say that it is the name of dye colouring plastic house tools, plastic automobile pieces, plastic kitchen tools, synthetic polip yarn and colourful packages. We were foreign depended before our investment. We removed most of the foreign monopoly with this investment. We generally produce polyethylene and polypropylene masterbatch. It has a large market in Gaziantep. We address almost %20 of this market. There are a lot of companies in this market. Most of these are foreign companies. We want to increase our share in this market with the support of the companies from Gaziantep. Our growth means the growth of Gaziantep.

 

What are your product types? In which sectors are your products used?

They are used for polypropylene (polip) carpet yarn known as machine carpet. They are used in laminated sack (pp sack), coal packages, colourful packages and plastic house tools. They are used wherever plastic is.

 

How big is your production area?

Now we produce on 6,000m area. I hope we will have 10,000 m area in the 5th Organized Industrial Zone. We will begin to build our establishment there and increase our production capacity.

 

How much did you invest?

We made nearly 5 million TL investment. We plan to build a factory more technologic and professional and divided into departments. We plan o produce masterbatch with high technology in Turkey. This production will be advantageous for our customers.

 

What is your production capacity? Do you export?

We produce nearly 2,000 tons yearly. Our target for next year is to produce 3,000 tons. Like in all sectors, there is high competition in this sector so the profit is low. We do not export too much. We struggle to prevent import in Turkey. However we do not export directly. We do this via some specific companies. We do this due to the receiving. Especially we do this in the countries such as Turkic Republics, Balkans and Middle East.

 

Which countries do you export in Middle East? What do you think about the developments in Middle East?

We used to use Syria as a base to make connections with Egypt, Algeria, Morocco and Tunisia. We opened an office on the way of Gaziantep Aleppo. Our products were also sold in Syria. We sold our products especially in Syria and other Middle Eastern countries. But because of the civil war in Syria, we neither go there nor retrieve our losses.

 

Can you give information about your sector in Turkey and in the world?

Four giants Hoechst and Basf from Germany, Ciba and Sandoz from Switzerland were in this sector in the past. Two of them remained in the sector. Like in all sectors, not making profit is also high in this sector. Because this is a very hard work. It needs high technology and information.

 

What do you think about quality? Do you have quality documents?

We have all kinds of quality documents. Company producing qualified production is always advantageous in the long run. However we consider prices. Considering big companies, we can see their own brand and their imitation. They sell its own brand expensively and imitation one cheaply.

 

How was 2012 for PlasmatMasterbatch? What are your targets for 2013?

2012 was the same as 2011. We target to develop ourselves if the basic criteria in Turkey and in the world changes and everybody exports.

 

What do you advise young industrialists as an experienced industrialist?

Considering successful foreign countries, for example the basic principle of German technology is discipline and work. We can see they have a settled system. I also like the Japanese. They combine technology with their traditions. Now in Turkey the young have completed their higher education and moves in another country with a brain drain. Why does America want young people from Turkey, if they are not successful? The biggest problem of country is the deficiency in system and organization. The young will be successful if they are educated in a disciplined way and bonded to their traditions, if they are open to the world and travel the all around the world. Today’s youth must know 4 foreign languages to be able to be successful in 2023. These are English, Arabic, Russian and Chinese. Russia, China and Arabia have a large market. English is also wide world language. The young must follow the technology and work without becoming tired. They should not be embarrassed about their past. If they have target and work considering 5,000 year history of this nation, they will be successful.

 

How much will Plasmat contribute to 2023 target of Turkey?

Our company contributes about 20-25 million Euro to the industry and the economy of our country. The reason is that the product was sold with 70% profit before us. This product is sold by us with 10% profit now. 400,000 tons of polypropylene (pp) is consumed in Gaziantep annually. 10-12 tons of masterbatch is used annually. The rate of masterbatch decreased to 10%. So we contribute 50% to the economy of our country indirectly.

 

What do you want to add lastly?

We want Gaziantepspor to be the champion. We want that the export rate of Gaziantep is 10 billion; 800 more factories are added to the current 800 ones by earning with their shareholders' equity; industry in Gaziantep grows; Gaziantep becomes a big city like Manchester apart from being baklava and lahmacun city. Football is an industry in Turkey now like in the world. But this industry does not contribute to our boys. There are 18 teams in the first league. These teams have at least 6 foreign footballers. I advise the governors: We import a few hundreds of footballers but export only two. These imported footballers earn money in Turkey and return. Most of these footballers are old. I think the number of foreign footballers should be decreased to 3. However these footballers should be successful in national team, under 25, healthy and gainfully for the team. The main problem in Turkey is that those who are not able to get their due. Having 70 million populations Turkey has only 5 medals in the Olympic Games. This is embarrassing for us. Our country should get 150 medals. System and substructure should be formed for this. If we form system and substructure properly, then we will be successful in every field.

 

 

 

 

  24 Ocak 2013 Okunma Sayısı: 2880

Arkadaşına Gönder Yazdır
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Diğer Röportajlar
 . Bülent Uygun'dan Gaziantep Eko Habere çarpıcı açıklamalar
 . TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN EĞİTİMCİLERİ, CUMHURİYETİN 100. YILINDA EĞİTİM SİSTEMİNİ ANLATTILAR…
 . MB HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat Jeotermal Enerjiyi Gaziantep EkoHaber'e anlattı
 . İpek Mekik Halı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ceyhan,Başarı hikayesini Ortadoğu Business'e anlattı
 . Şahin Pamuk Burhan Cahit Bingöl; “Pamukta Amerikan Borsa’sı yerine, kendi borsamızı kurabiliriz
 . HEDEFTE 50 MAĞAZA VE 50 MİLYON DOLAR CİRO VAR…
 . “Bu Yıl Hedefimiz 20 Milyon Dolarlık İhracat”
 . “Zirveyi temel kabul ediyoruz”
 . “Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

 

 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (4937)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (4817)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (4670)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (5882)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5066)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (4949)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (8504)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6038)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (5948)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (5675)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap