+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      
Röportaj
 
. Şahin Pamuk Burhan Cahit Bingöl; “Pamukta Amerikan Borsa’sı yerine, kendi borsamızı kurabiliriz

Şahin Pamuk olarak 2012 yılı içinde bir yağ fabrikası, 2013 yılı içinde Bio Enerji yatırımlarının olacağını söyledi.

 

Şahin Pamuk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl;

 

  “Pamukta Amerikan Borsa’sı yerine, kendi borsamızı kurabiliriz”

 

İzmir’de pamukla ilgili olan Vob borsasının hiçbir derinliğinin olmadığına dikkat çeken Burhan Cahit Bingöl, “İzmir’deki borsanın İstanbul’a taşınması gerekiyor. İzmir ve İstanbul arasındaki çekişme sürüyor ve bu çekişme nasıl sonuçlanacak belli değil. Benim kişisel düşüncem, borsanın bir an önce İstanbul’daki finans merkezine taşınmasıdır. Borsa oraya taşındıktan sonra da mutlak suretle lisanslı depoculuk başlamalıdır.” dedi.

 

Pamukta ABD’nin kendi çiftçisini koruyarak dünya fiyatlarını belirlemesi ile Türk iplik ve konfeksiyon sektörünün çok büyük zarar gördüğüne işaret eden Burhan Cahit Bingöl, “Bizim devletimiz de kendi çiftçisini desteklemeli. Kaliteli pamuk üretimine yapılacak 1 kuruşluk destek, artan katma değerle devlete 10 kuruş olarak dönecektir. Hükümetin 2023 hedefine, 2,5 milyon ton pamuk üretim hedefiyle destek vermeliyiz.” diye konuştu.

 

Pamuk üretiminde dünyanın önde gelen ülkesi olan ABD’nin, Dünya Ticaret Örgütü kararlarına rağmen, kendi çiftçisini destekleyerek dünya piyasalarını yönlendirdiğini kaydeden  Pamuk Enerji Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl, “Bu durum bizim iplik, tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün zarar etmesine neden oluyor. Bizim devletimiz de kaliteli pamuk üretimi için çiftçisini desteklemeli. Bu nedenle, pamuk üretimi konusunda bakanlığa bağlı bir müsteşarlık ya da genel müdürlük kurulmalı.” dedi.

 

Pamuk konusunda İzmir’de bulunan borsanın, Türkiye genelini temsilden uzak olduğunu vurgulayan Burhan Cahit Bingöl, “Borsa, Türkiye’nin finans merkezi İstanbul’a alınarak genele yayılmalıdır. Böyle olursa lisanslı depoculuk sistemi de anında kurulur. Çünkü pamuk bir anda geliyor ve hemen satışa sunuluyor. Bu, pamuğun  lisanslı depolarla korunmasının yanı sıra, alınan kağıtların alım ve satımı ile çiftçi ve tüccarlar için muazzam bir sonuç ortaya çıkaracaktır.” diye konuştu.

 

Şahin Pamuk olarak 2012 yılı içinde bir yağ fabrikası, 2013 yılı içinde Bio Enerji yatırımlarının olacağını kaydeden Burhan Cahit Bingöl, 25 milyon doları bulacak yatırımın, Bio Enerji ile elektrik üretimi sağlayarak tesisin Türkiye’de bir ilk olacağını ifade etti. Burhan Cahit Bingöl Ortadoğu Business’in sorularına şöyle yanıtladı:

 

Şahin Pamuk bugünlere nasıl geldi?

 

  “Sanko Holding'in kültürünü, terbiyesini, ticaretteki güvenilirliğini benimsedik. Ayrıca rahmetli Sani Bey’le birlikte Kadir Bey ve Adil Bey'in de örnek davranışları, Şahin Pamuk'un üstüne, zaman içerisinde de benim üstüme sindi.”

 

Şahin Pamuk Enerji 2009 yılında kuruldu. Ben 1984 yılında pamukla tanıştım. Pamukla ilgili her kademede çalıştım. Yani işin gerçeği tarladan, ipliğe kadar olan her bölümde öyle ya da böyle bulundum. Sorumluluk aldım. Yüklenicilik yaptım ve yürüdüm geldim. Yıllar itibari ile değişik şirketlerde müdürlük yaptım profesyonel olarak. Daha sonra 1995'te Sanko Holding'e geldim. 2009 yılına kadar Purecotton’ın müdürlüğünü yaptım. 2009 yılında holding çırçır pamuk bölümünü kapatma gereği hissetti. O sırada da ben, Kadir Bey’e müdürü olduğum fabrikayı bana kiraya verip veremeyeceğini sordum. Büyük bir olgunluk gösterdiler. Türkiye'de çok ender bulunabilecek bir şey yaptılar ve bana güvenerek fabrikayı kiraya verdiler. Bu benim için hayatımın en önemli ödüllerinden biridir. Sanko Holding’te çalıştığım 17 senelik süreç içerisinde de, Sanko'nun kültürünü, terbiyesini, ticaretteki güvenilirliğini benimsedim. Ayrıca rahmetli Sani Bey’le birlikte Kadir Bey ile Adil Bey'in de örnek davranışları  Şahin Pamuk'un  üstüne, zaman içerisinde de benim üstüme sindi. Bundan pay çıkarmak istemiyorum ; ama Sanko Holding, bana gerçekten çok şey katmıştır. Teknolojik olarak, bilgi olarak, deneyim olarak çok şey katmıştır.

 

Bunun üstüne 2009 yılında şirketi aldım. İlk başlarda biraz korkak ve biraz sakin çalışmaya başladım. Yani kolay da değil, yıllarca profesyonel bir yönetici olup ardından tek başınıza iş hayatına atıldığınızda ne kadar cesur olursanız olun korkmazsanız, o kadar çok hata yaparsınız. Korktum, iyi ki de korktum. Dikkatli olmalısınız. Ben aşırılığa kaçmayı sevmeyen biriyim. Ata binmek bir ayıp, inmek iki ayıp derler. O yüzden ben bunu bilirim. Benim için en önemli şey emektir. Emek olmadan yemek olmaz. Biz pamukla başladık ve pamukla devam ettik. Pamuğu severim, sentetiği sevmem. Benim yapay olan elyafların tamamına antipatim var. Ama dünya tekstili her türlü materyali, her türlü şartta, en rahat şekilde kullanmak zorundadır. İşimi çok seviyorum. Bundan dolayı da zamanımın çoğunu iş yerimde geçiriyorum. Yani sosyal hayatıma bu nedenle zaman ayıramıyorum.

 

“Bu yıl da Türkiye rekoru kırıldı, tek alım merkezinde 110 bin tona yakın kütlü pamuk aldık”

 

   2009’da Şahin Pamuk kuruldu. Şahin Pamuk ismi Şahinbey’den geliyor. İlk yılın ardından ikinci yılı biraz daha hareketli  yaşadık. O yıl ismimiz biraz daha perçinleşti. Şimdi üçüncü sezonumuzu bitirdik. Bu üç yıl içinde birçok başarıya imza attık. Süreç içinde yaptığımız organik projelerimiz var, bu yıl devreye girecek. Geçen yıl da kütlü pamuk alımlarında Gaziantep Ticaret Borsası’nda birinciliklerimiz oldu. Bu yıl da Türkiye rekoru kırıldı, tek alım merkezinde 110 bin tona yakın kütlü pamuk aldık. Biz, yaptığımız kütlü pamuğu üç değişik fabrikada çalışarak piyasaya arz ediyoruz. Şahin Pamuk dışında, organikte, hem Anadolu organik pamuğunun tescilini hem de dünyada Anatolian Organic Cotton tescil markası aldık. Tüm dünyada Anadolu pamuğunun tanıtımını yapmaya çalışacağız. Tabi hepimizin amacı kar ve kazanmak. Hiç kazanmaya da bilirsiniz. Ama o işi sürekli yapmak lazım.

 

   “Türk iplikçisini, Türk tekstilcisini ithal pamuk tiryakiliğinden kurtarmak istiyorum”

 

   Diğer bir amacım ise organik pamuğu yukarı doğru taşırken, Türk iplikçisini, Türk tekstilcisini ithal pamuk tiryakiliğinden kurtarmaktır. Yani sigara tiryakiliği gibi bu. Gerçekten bu tiryakilikten Türk iplikçisini kurtarmak istiyorum. Bunlara, yerli pamuk kullanmalarını ve bununla daha başarılı olabileceklerini göstermek istiyorum. Bundan 10-15 yıl sonra için bir senaryo çizersem, Türk pamuğunu, Anadolu pamuğunu tüm dünyadaki tanınmış konfeksiyon ve markalara empoze etmeliyiz. 2023’te hükümetimizin 73 milyar dolarlık tekstil ve konfeksiyon ihracatı hedefine, 2.5 milyon ton pamuk üretimi hedefini de kendi katkılarımızla sağlayabilirsek benim için bu, onlarca zenginlikten daha önemlidir.

 

Şahin Pamuk’un kapasitesi nedir ve ihracatla ilgili düşünceleriniz nedir?

 

   “İzmir’de bulunan Vob borsası bir an önce İstanbul finans merkezine taşınmalı ve onun ardından lisanslı depoculukla birlikte barkotlu balya sistemine geçilmelidir”

 

Bu ülkede bir gram pamuk ihraç edildiği zaman benim canım yanıyor ve üzülüyorum. Çünkü ülkenin hem pamuğa ihtiyacı var diyoruz, öbür taraftan da birilerinin gelip ihracat yapmasını, yani pamuğumuzu alıp dışarıya götürmesini istiyoruz. Çin, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinin gelip pamuğu alması aslında kendi açımdan baktığım zaman hoş bir şey değil. Ancak global dünyada sıkıntılar var. Rekabet unsuru ön planda. Bunun dışında iplikçinin rekabeti var. Konfeksiyon kumaşçı rekabeti var. Her kademede rekabet edebilecek sektörler var tekstil sektörü içerisinde. Doğal olarak nerede ucuz bulurlarsa oradan pamuk alma gibi bir öngörüleri var. Yani her şirket en kaliteli malı, en ucuz şekilde almak ister. Bu, zaman içerisinde bizi geriyor. Fiyatlar uymuyor, öngörülmüyor. İplikçilerimiz ya da bu işi profesyonelce yapanlar pozisyon alma gereği hissediyorlar. Bunu yaparken de bazen bizim mallarımız piyasada yukarıda kalıyor. Üreticiye, Türk sanayicisi hakkını verdiği sürece bir Allahın kulu ihracata vermez, vermek de istemez. Stratejik olarak aslında vermememiz lazım. Ama dünyada bu şekilde düzen kurulmuş ve devam ediyor. Fakat pamuk öyle bir şey ki ABD, Çin ve Hindistan uluslararası pamuk piyasasında tamamen etkili. Serbest piyasa ekonomisi dediğimiz iktisadi olgu, ABD’dir. Ama bu işi, müdahaleci olan, uygulamayan, senaryoları için gerekli  her türlü hamleyi yapan da yine ABD’dir. ABD direk ya da en direk yollarla, mutlak suretle piyasayı yönlendirir. Ben sanal borsa diyorum ABD’nin New York borsasına. Tekstilcimiz, çiftçimiz kenetlenmiş gibi dönüp oraya bakıyoruz. Türkiye’de borsamız yok. Pamukla ilgili İzmir’de olan Vob borsası hiçbir derinliği olmayan bir borsa. Biz artık bu ABD’nin sanal borsasına bakmak yerine kendi borsamıza bakmak, oradan alışveriş etmek, onunla hareket etmek ve iç ve dış piyasamızı borsalarla dengelemek ve stabil bir fiyatla önümüzü görmek istiyoruz.

 

  “ABD kendi malını satmak için plan yapıyor ve uyguluyor. Biz de kendi planımızı gerçekleştirmeliyiz”

 

   Önümüzdeki 50 yılda, dünyada şahsi fikrimi söylüyorum tabi, iki tane savaş olacaktır. Birincisi tarımsal durumlara bağlı su savaşları, ikincisi bilgisayarlar üzerinde yapılacak siber savaşlar. Siber savaş, aklımın yetmediği bir şey ama tarımsal savaşı çok iyi biliyorum. Tarihte de bu böyle olagelmiştir. Pamuğun tarihçesinde bu vardır. Ve zaman içerisinde dünyada bu savaşın öyle ya da böyle  olacağını biliyorum. Dünyada hepimiz pamuk ekiyoruz. Yani dünyanın dört bir yanında pamuğun üretimi yapılıyor. ABD pamukta en büyük üretici. Doğal olarak kendi malını satmak için plan yapıyor ve uyguluyor. Biz de kendi planımızı gerçekleştirmeliyiz. ABD çiftçisini destekliyor. Bu Dünya Ticaret Örgütü’nün yasaklarına rağmen yapılmaktadır. Ürettiği pamuğun % 85’ini dünyaya satıyor. Doğal olarak belli fiyatların altında ihraç edilirse çiftçisini destekliyor. Ama bizde yeteri kadar destekleme yok. Çiftçiye gelene kadar devletin desteği kalmıyor. Devletin en çok çiftçiye destek olması gerekiyor. Bu desteği görmeyince ve karşısındaki ülkelerde bulunan çiftçiler desteklendiğinde fiyatlar aşağı çekiliyor. Bu defa çiftçimiz farklı alanlarda üretime geçmek istiyor. Bu kısır döngü önümüzdeki yıllarda pamuk üretimini azaltarak sanayiciyi dışarıya daha bağımlı hale getirebilir. Ben diyorum ki bir müsteşarlık kurulsun ve pamukla ilgili her şeyde kontrolü sağlasın. Herkes oraya sorularını ve çözüm yollarını aktarsın. Müsteşarlık da acil çözüm gerektiren konuları ele alarak ilgili bakanlıklarla çözme noktasında görüşsün. Kısa,hızlı ve net. Oysa şimdi Ankara’daki bürokrasi bu sektördeki herkesi yoruyor. Genel müdürlük düzeyinde yapılacak müsteşarlık aradaki koordinasyonu sağlayabilir.

 

“İzmir’in tecrübelerinden faydalanırız ancak Güneydoğu’daki tecrübeler yok sayılamaz”

 

   Bizim pamukçuların kimsesi yok. Şimdi Ulusal Pamuk Konseyi var. Geçmişte çok güzel düşünülmüş, 2002’den beri de yürüyüp gelen bir kurum. Fakat merkezi Ankara ve İzmir’de. Yöneticileri kim? Batılılar. Pamuk nerede üretiliyor? Doğu’da bizden kimse yok. Güneydoğu’yu, bizi temsil eden kimse yok. Onlar sanki her şeyi biliyor, biz bir şey bilmiyoruz. Tekstilin ham maddesinin çıktığı Güneydoğu’dan birileri  çalışmalara mutlak dahil edilmelidir. Bunu söylediğimiz zaman belki bölgecilik yapıyormuşuz gibi düşünülebilir; ama alakası yok. O bölgenin pamuğunun, İzmir Ticaret Borsa’sının başımız üstünde yeri var. Tecrübelerinden faydalanalım ;ama 35 yıldır ben pamuğun içindeyim, benim gibi onlarca insan var. Bizim, yani bu bölge insanının tecrübeleri yok sayılamaz. Sigorta şirketleri bile İzmir’deki bir çırçır fabrikasını sigortalıyor; ama aynı şartlardaki Gaziantep’te bulunan çırçır fabrikasını sigortalamıyor. Bırakın ham maddeyi sigortalamasını, binayı bile sigortalayamıyoruz. Kredi kullanmak istiyorum, bana sigorta yaptırmam söyleniyor. Sigorta olmadığı için kredi de alamıyoruz. Devlet çiftçisine destek olduğunda hesap tutsun. Destek olurken de iddia ediyorum, ekonomi, sanayi ve tarım bakanımız, verdikleri desteği takip etsinler. Şimdi 46 kuruş veriyorlarsa bunu 70 kuruşa çıkarsınlar. Bunun karşılığında katma değer vergisinin stopoştaki pamuk konfeksiyona gidene kadar devletin koyduğu bir kuruşun, 10 kuruş olarak döndüğünü görecekler. Bu sokağa atılmış bir para değil, pamuğa verilmiş bir destektir.

 

    Kalite açısından Türk pamuğu ile dünya piyasası pamuğu arasındaki fark nedir?

 

  “Biz burada kaliteyi yükseltmek için ödüllendirilirsek biz de bütün dünyanın en iyi pamuğunu üretiriz. Biz kazandığımızı kumar masalarına götürüp kaybetmiyoruz. Kazandığımızı yatırıma, dolayısıyla istihdama çeviriyoruz”

 

Yurt dışından gelen pamuğun kaliteli olduğu söyleniyor; ama yok öyle bir şey. Yurt dışından fiyatıyla alırsanız hepsinin kaliteli bir fiyatı vardır. Biz burada kaliteyi yükseltmek için ödüllendirilirsek biz de bütün dünyanın en iyi pamuğunu üretiriz. Biz kazandığımız parayı gidip kumar salonlarında yemiyoruz. Biz ne kazandıysak yatırıma çeviriyoruz. Kaliteyi artırmak, makineleşmek için çalışıyoruz.

 

2012 ve 2013 yılı yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 

   Bu yıl içinde yağ fabrikası yatırımız olacak. Ardından da OSB’de bir enerji yatırımımız olacak. Bu yaklaşık 25 milyon dolarlık bir yatırım olacak ve bunun başlangıç olarak 5-6 milyon dolar olacağını tahmin ediyoruz. Bu yatırımımız Bio enerji olacak. Bunu dumansız yakarak elektrik üreteceğiz. Bu Türkiye’de bir ilk olacak. Anlaşmayı imzalamak üzereyiz. Bu yılın 12. ayında imzalanmasını bekliyoruz. Diyoruz ki yerli malı yurdun malı, herkes Türk pamuğunu kullanmalı.

 

Burhan Cahit Bingöl’ün hobileri nedir?

 

    En büyük tutkum uçmaktı ve bu tutkumu gerçekleştirerek uçuş lisansı aldım. Hafta sonları fırsat bulursam tek motorlu uçak kullanıyorum. Ayrıca ata binmeyi seviyorum. Ayrıca bir köpeğim var ve boş zamanlarımda onunla da ilgileniyorum. Bir köpeği sevmeniz üzerinizdeki negatif enerjiyi atıyor. Kitap okumayı çok seviyorum ve sanatsal faaliyetlerde bulunmasam da destek veririm. Benim için özel olan iki şey daha var: taşlar ve tespihler. Hoşuma giden tespihleri alıyor ve koleksiyon yapıyorum. Tabi bu hobilerime zaman ayırmakta zorlanıyorum; çünkü sabah 7’den gece 2’ye kadar çalışıyorum. Bu yıllardır böyle…

 

 

 Burhan Cahit Bingöl, the Board Chairman of Şahin Cotton Energy:

 

“We can create our own exchange instead of American exchange in cotton”

 

Burhan Cahit Bingöl points out that Vob exchange related to cotton in Izmir has no depth and he says: “The exchange in Izmir should be moved to Istanbul. The debate between Izmir and Istanbul is going on and what the result will be is not known. I think the exchange should move to finance center in Istanbul. After this move licensed warehousing should be started.”

 

Burhan Cahit Bingöl points out that Turkish yarn and ready wear sector lose much money as the USA protects its own farmers and decides all the prices in the world. He says: “Our state should also support our farmers. 1 kurus support to qualified cotton production turns back as 10 kurus with increasing added value to the state. We should support 2023 target of our state with the target of 2,5 million tons of cotton production.”

   

Burhan Cahit Bingöl, the Board Chairman of Cotton Energy Limited Co., indicates that the USA, the leading country in cotton production, supports its own farmers and directs the world markets in spite of the decisions of World Trade Organization and he says: “This makes our yarn, textile and ready wear sector lose money. Our state should also support our farmers for qualified cotton production. For this reason, an undersecretariat or general directorate about cotton production should be opened under the roof of the ministry.”

  

Burhan Cahit Bingöl utters that the exchange in Izmir is far away to represent the entire of Turkey and says: “The exchange should be moved to finance center in Istanbul. If this is realized, licensed warehousing system will also be started immediately. Because, cotton comes in a minute and is presented to sales. That cotton is protected in licensed stores will have a wonderful result for farmers and tradesmen in terms of purchase and sale of the papers.”

 

Burhan Cahit Bingöl indicates that they will have an oil factory investment in 2012 and Bio Energy investments in 2013 as Şahin Cotton. He states that the investment will be 25 million dollars and this establishment will be the first in Turkey that will produce electricity with Bio Energy.

 

Burhan Cahit Bingöl answers the questions of Ortadoğu Business:

 

 

How has Şahin Cotton come to these days?

 

“We have adopted the culture, discipline and commercial standing of Sanko Holding. Şahin Cotton and I have adopted the exemplary behaviour of Mr. Kadir, Mr. Adil and deceased Mr. Sani in time.”

 

Şahin Cotton Energy was established in 2009. I knew cotton in 1984. I worked in all phases of cotton. I worked in all phases from field to yarn. I took over responsibility. I worked as a manager in different companies for years. I began to work in Sanko Holding in 1995. I worked as the manager of Purecotton until 2009. The holding closed the department of cotton gin in 2009. Then I asked Mr. Kadir if they will hire out the factory of which I was the manager to me. They behaved maturely, trusted me, and hired out that factory to me. That was one of the most important prizes of my life. I adopted the culture, discipline and commercial standing of Sanko during 17 years when I worked in Sanko Holding. Şahin Cotton and I have adopted the exemplary behaviour of Mr. Kadir, Mr. Adil and deceased Mr. Sani in time. I have learned many things related to information, technology and experience from Sanko Holding.

 

I turned over the company in 2009. I worked a bit fearful and silently at first. It was not easy. After being a professional manager for years it is difficult to enter business life on your own. Even if you are brave, you may have mistakes if you are not afraid. You must be careful. I do not love extremeness. Work is the most important for me. We began to do business on cotton and have continued with cotton. I love cotton but not synthetic. I dislike all artificial fibers. But the world textile must use all the materials in every condition easily. I like my business. So I spend most of my life in my company. So I cannot make time for my social life.

 

“We have also broken the record of Turkey this year. We bought almost 110.000 tons of cotton unseed in one buying center”

 

 Şahin Cotton was established in 2009. The name of “Şahin Cotton” comes from ‘Şahinbey’. Now we are in our third year as company and we have been strengthening yearly. We have signed many successes in these three years. We have some organic projects and these will be realized this year. We had championship in cotton unseed purchase in Gaziantep Commodity Exchange last year. We have also broken the record of Turkey this year. We bought almost 110.000 tons of cotton unseed in one buying center. We present the cotton unseed which we buy to the market by working three different factories. Apart from Şahin Cotton, we have gained both the registration of Anatolian organic cotton and registration brand of Anatolian Organic Cotton in the world. We will try to introduce Anatolian cotton to the entire world. Of course our target is to earn and get benefit. However we may not earn but we must do our business constantly.

 

“I want to make Turkish thread choosers and textile suppliers give up importing cotton.”

 

Another target of me is also to make Turkish thread choosers and textile suppliers give up importing cotton while raising organic cotton. I want them to use native cotton and be able to see that they will be more successful by this way. We must impose Turkish and Anatolian Cotton to all worldwide known confections and brands 10 or 15 years later. If we can contribute 2,5 million tons of cotton production to 73 billion dollar textile and ready wear target of our state for 2023, this will be the most important richness for me.

 

How much capacity does Şahin Cotton have? What do you think about export?

 

“Vob exchange in Izmir should move to finance center in Istanbul immediately. After this move licensed warehousing and barcoded bundle system should be started.”

 

I get upset when 1 gram of cotton is exported in Turkey, because our country needs cotton. I think that China, Europe and Middle East import from Turkey is not nice. But there are some problems in global world. Rivalry comes first. Thread choosers rival, ready wear clothiers rival… etc. There is competition in all phases in textile sector. Naturally they buy where they find cotton cheaply. Every company wants to buy the most qualified good cheaply. This distresses us in time. Prices do not adapt and are not foreseen. Thread choosers or those who do this business professionally need to take position. If producers are supported by Turkish industrialists, nobody wants to export cotton. The USA, China and India are effective in cotton sector in the world. The financial concept which we name free market economy is the USA. The USA dominates the market directly or indirectly. I call New York exchange of the USA as virtual exchange. Our textile suppliers and farmers follow this exchange. We do not have an exchange in Turkey. Vob exchange related to cotton in Izmir has no depth. From now on we want to follow our own exchange, buy, and move according to this exchange. We also want to balance our foreign and domestic market with exchange and see the future with stable prices.

   

“The USA makes plan to sell its own good and practices this plan. We must also realize our own plan.”

 

To me, there will be two wars in the world within the next 50 years. The first is water war depending on agricultural situations and the second is cyber war via internet. I do not know much about cyber wars but I know agricultural wars very well. It has been like this during the history of cotton. Cotton is grown up all over the world. The USA is the biggest cotton producer. Naturally it makes plan to sell its own good and practices this plan. We must also realize our own plan. The USA supports farmers. This is carried out in spite of the prohibitions of World Trade Organization. The USA sells 85% of cotton it produces to the world. So if the farmers export under a definite price, it supports them. But there is not adequate support in our country. The state should support farmers mostly. But when the farmers are not supported and rival countries are supported, the prices decrease. So farmers want to produce in different areas. This vicious circle may decrease cotton production and make the industrialists foreign-dependent in the future. I think an undersecretariat should be formed and control everything related to cotton. Questions and solutions should be collected in this undersecretariat. And this undersecretariat should handle immediate problems and negotiate with related ministry to solve the problems. Short, fast and clear. But the bureaucracy in Ankara makes everybody tired. An undersecretariat may create coordination at the level of general directorate.  

 

“We get benefit from Izmir but we cannot ignore the benefits of South East”

 

Our cotton suppliers are unowned. Now we have National Cotton Council. This institution has been available since 2002. But it has got centers only in Ankara and Izmir. Who are the managers? They are from West. Who produces cotton? They are from East. But nobody from East takes part in management. There are nobody representing South East. They behave as if they know everything but we do not know anything. Somebody from South East where raw material of textile is taken out must be included in studies immediately. It can be thought that we make regionalism but it is not like this. We appreciate cotton of that region and Izmir Commodity Exchange. We should get benefit of their experiences but I have been in this business for many years. There are many people like me. Our experiences cannot be ignored. Even insurance agencies insure cotton gin factories in Izmir but do not insure cotton gin factories having the same conditions in Gaziantep. We can insure neither raw material nor buildings. I want to use credit but I am asked to insure. The state should encourage farmers and ministers of economy, industry and agriculture should follow these encouragements. They should increase encouragement rates. It will be seen that they will get in return of added value tax exceedingly. This will not be thrown away but encouragement for cotton.

 

What is the difference between Turkish cotton and world market cotton according to quality?

 

“If we are awarded to increase quality, we produce the most qualified cotton of the entire world. We do not lose our money by gambling but transform into investment and employment.”

 

Cotton coming from abroad is said to be qualified but it is not so. If we are awarded to increase quality, we produce the most qualified cotton of the entire world. We do not lose our money by gambling but transform into investment. We work to increase quality and becoming mechanized.

 

Can you inform us about your 2012 and 2013 investments?

 

We will have an oil factory investment this year. Then we will have energy investment in Organized Industrial Zone. This will be approximately 25 million dollar investment and we suppose this will be 5 or 6 million dollar at the beginning. This investment will be Bio Energy investment. We will produce electricity by burning smokeless. This will be first in Turkey. It is supposed to be signed in the 12th month of this year. We want everybody to use national Turkish cotton.

 

What are the hobbies of Burhan Cahit Bingöl?

My biggest passion was to fly and I have gained the flying license. If I can find time, I use single engine aircraft at weekends. However I like riding horse. I have also a dog and I deal with him in my spare time. You can remove negative energy by dealing with a dog. I like reading book very much. Even though I cannot deal with artistic activities, I support them. There are also two more important things for me; stones and prayer beads. I have a prayer beads collection. Of course it is difficult for me to make time for these hobbies. Because I have been working from 7 a.m. to 2 a.m. for years.

   

 

 

رئيس مجلس إدارة شركة شاهين لإنتاج القطن وإنتاج الطاقة السيد برهان جاهيت بين كول .

 

 

" نستطيع أن نؤسس بورصتنا في مجال القطن بدلاً من بورصة أمريكا "

 

 

قال السيد برهان جاهيت بين كول : بالنسبة للقطن لا توجد أية معلومات في مجال البورصا في بورصة واب في إزمير , وقال السيد برهان يجب نقل بورصة إزمير إلى إسطنبول , المشادة مستمرة بين اسطنبول وإزمير ولا نعرف ما المصير , أنا رأيي الشخصي , يجب نقل البورصا بشكل سريع لإسطنبول , بعد نقل البورصا إلى هناك بشكل كامل س&nbs

 26 Aralık 2012 Okunma Sayısı: 2999


Arkadaşına Gönder Yazdır
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Diğer Röportajlar
 . Bülent Uygun'dan Gaziantep Eko Habere çarpıcı açıklamalar
 . TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN EĞİTİMCİLERİ, CUMHURİYETİN 100. YILINDA EĞİTİM SİSTEMİNİ ANLATTILAR…
 . MB HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat Jeotermal Enerjiyi Gaziantep EkoHaber'e anlattı
 . İpek Mekik Halı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ceyhan,Başarı hikayesini Ortadoğu Business'e anlattı
 . HEDEFTE 50 MAĞAZA VE 50 MİLYON DOLAR CİRO VAR…
 . “Plastiğe renk veriyoruz”
 . “Bu Yıl Hedefimiz 20 Milyon Dolarlık İhracat”
 . “Zirveyi temel kabul ediyoruz”
 . “Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

 

 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (4937)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (4817)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (4670)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (5882)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5066)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (4949)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (8504)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6041)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (5948)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (5675)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap