+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      
Röportaj
 
. İpek Mekik Halı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ceyhan,Başarı hikayesini Ortadoğu Business'e anlattı

İpek Mekik Halı istihdamı artırmak amacıyla toplam 7,5 milyon TL ek yatırım ile 45 olan işçi sayısını 60’a çıkaracak.

İpek Mekik Halı istihdamı artırmak amacıyla toplam 7,5 milyon TL ek yatırım ile 45 olan işçi sayısını 60’a çıkaracak. Yapılan yatırımla İpek Mekik Halı, 3 bin 750 metrekare alan olan yeri 6 bin 500 olacak.  İpek Mekik Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ceyhan, yeni yatırımla yıllık 1 milyon metrekare olan kapasitelerini 1 milyon 500 metrekareye çıkaracaklarını söyledi. İpek Mekik Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ceyhan’la İpek Mekik Halı’nın başarı hikâyesini konuştuk;

İpek Mekik Halı ne zaman kuruldu?
Firmamız ticari hayatına Adıyaman’ın Besni ilçesinde 1960 yılında küçük bir atölyede savan üretimi ile başladı. Temellerini Adıyaman’da attığımız firmamızı, 1972 yılında üretim ve kapasitesini arttırmak adına Gaziantep’e taşıdık.  Gaziantep’e taşınmamızdan sonra farklı tasarımları, değişik ürün yelpazesi ve cazip fiyatları ile Türkiye’de herkes tarafından tanınan bir marka haline geldi.


Kuruluşundan bu yana faaliyetleriniz hakkında bilgi verirmisiniz?
İlk kurulduğumuz dönemden bugüne kadar hem firmamız hem de halı sektörü çok büyük gelişmeler yaşamıştır. Savan üretimi, kilim üretimi ve dönemin mekanik tezgâhlarıyla başlayan altyapı parkurumuz geçen 37 yıl içinde çok büyük bir evrim geçirmiştir. Halı sektörü; sürekli yeniliğin olduğu ve gelişime ayak uydurmanın zaruri olduğu bir sektördür. Hal böyle olunca, biz de her zaman, kapasite artırımından başlayarak makine parkurumuzu ve hizmet kalitemizi, yeniliklere odaklı olarak geliştirdik. Bu anlayışımızı çeşitli yatırımlarla destekledik. Sonuçta bugün, son sistem bilgisayarlı dokuma tezgâhlarının olduğu, büyük bir pazar payına sahip bir işletme olduk. Kurulduğumuz günden bu yana sürekli olarak ürün yelpazesini geniş tutmaya ve her dönemin trendini yakalamaya gayret ettik.


Üretiminizin pazarlanması ile ilgili gerçekleştirdiğiniz çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz? Hangi ülkelere ihracat yapmaktasınız?
Yurt içinde çok etkin ve hemen hemen her bölgeyi kapsayan geniş bir bayii ağımız mevcut. Başka bir deyişle, yurt genelinde ürünlerimize erişilebilirlik oranı % 95 civarındadır. Yurtdışı pazarlarına gelecek olursak hali hazırda Romanya, Ukrayna başta olmak üzere Doğu Avrupa, Uzak Doğu'da Türkmenistan, Çin ve Ortadoğu'da Dubai ve S.Arabistan gibi ülkelere ihracatımız devam etmektedir. Üretimimizin yüzde 10’u ihracat, yüzde 90’ı yurtiçinde pazarlamaktayız. Bu ülkelere ek olarak diğer ülkelerin de pazar araştırmasına devam ediyoruz.

Yaşanan ekonomik sıkıntı içerisindeki Halı sektörü hakkında ve kalite konusunda düşünceleriniz nelerdir?
Yaşadığımız kriz dönemi içinde imalatçılar ister istemez, bunu aşmanın yollarını arıyor. Dolayısıyla kalite bakımından tavizler veriliyor. Şöyle düşünelim, önünüzde iki seçenek var; ya üretim maliyetlerini düşürüp halının kalitesini azaltacaksınız ya da kalitenizden taviz vermeden yolunuza devam edeceksiniz. İkinci seçenek, büyük bir güç gerektiriyor. Bana göre, kriz, akıllı hareket edildiği takdirde fırsata dönüştürülebilecek bir durumdur. Özellikle ihracatta dünya ekonomisindeki yavaşlamaya rağmen üretimi sürdürme gayretindeyiz. Yaklaşık 300 kadar halı imalatçısını bünyesinde barındıran Gaziantep'in, beraberce hareket edilirse, birçok başarıya imza atmaya devam edeceğine inanıyorum.

Sektörde size göre en büyük sorun nedir? Çözüm yolları nelerdir?

Sektörümüzdeki sorunlara gelince İhracat yaptığımız bazı ülkelerdeki müşterilerimiz akretide yani banka teminatı ile çalışmak istemiyor. Bu nedenle müşterilerimizle güven unsuru içerisinde çalışmak zorunda kalıyoruz. İç piyasada sorunlarımın en başında karşılıksız çek olmaktadır. Satış yapıp aldığımız çekler karşılıksız çıkıyor.  Ekonomik kriz bahane edilerek ödenmiyor. Yeni çek kanunu çıkarılması lazım. Bankaların karşılıksız çek veren kişilere ikinci defa çek vermemeleri gerek. Bankanın, çek verdiği kişilerden ipotek istemesi ve bu şekilde çekin yüzde 50 ‘sini garanti etmesi bize faydalı olur. Karşılıksız çeklerin çıkması durumda zor durumda kalmaktayız. Teminat alınarak verilen çekler bir süre piyasayı kilitlese de daha sonra gerçek ticaret yapanlar kalacağı için zamanla rahatlama olacaktır. Sanayici gelecek parasını bilir buna göre yatırımlarını ve ödemelerini yapar. Devletimizin bu konuya çözüm bulması ve buna göre kanunların çıkarılması gerek.

2010 yılına yönelik hedefleriniz nelerdir?

Öncelikli hedefimiz hiç aralık vermeden büyümeye devam etmektir. Makine parkurumuzu geliştirmek ve artırmak için çeşitli çalışmalarımız var. Hali hazırda aralıksız devam eden imalatlarımız var. Buna rağmen talepleri karşılamada zorlanıyoruz, bunu aşmak için de ciddi bir makine yatırımı içerisindeyiz. Yurtiçi pazarında oluşturduğumuz bayii ağımızı daha da güçlendirmek ve yaygınlaştırmak için farklı projelerimiz var. Halen bu alanda ciddi Araştırma Geliştirme AR-GE yatırımlarımız devam etmektedir. Hedefimiz Türkiye genelinde şubeler açarak üretimden aracısız direk tüketiciye ulaşmaktır. Bunun yanı sıra ihracata ivme kazandırmayı hedefliyoruz. İş yaptığımız ülkelere ek olarak, yurtdışında yeni pazar araştırmaları içerisindeyiz.


İPEK MEKİK CARPET HAS MADE 7,5 MILLIONS-TL-ADDITIONAL INVESTMENT TO INCREASE EMPLOYMENT

İpek Mekik Carpet will increase the number of workers which is now 45 to 60 by making 7,5 million-TL-additional investment.
İpek Mekik Carpet will also increase the size of area which is now 3,750m2 to 6,500m2. Oktay Ceyhan, the board chairman of İpek Mekik Carpet, states that they will also increase their production capacity which is now 1 million m2 to 1,5 millions m2 with new investment.
We have talked about the success story of İpek Mekik Carpet with Oktay Ceyhan, the board chairman of İpek Mekik Carpet:

When was İpek Mekik Carpet established?
Our firm began its commercial life with sawan production in a little workshop in Adıyaman in 1960. We moved this firm to Gaziantep to increase the capacity and production in 1972. It has become a brand known by everybody in Turkey with different designs, various product range and desirable prizes since then.

Can you mention about your activities you have held since your establishment?
Both our firm and carpet sector has had great developments since our establishment. Our infrastructure field having begun with sawan production and rug production has extremely changed in these 37 years. Carpet sector is sector where innovations always recognize and you have to adapt these innovations. So, we have steadily improved ourselves beginning with increasing our capacity, machine technology and service quality. We have supported this vision with investments. And today, we have become an institution having high technology computerized weaving loom and a significant market share. We have tried to widen our product range and catch the trend of each era consistently.

Can you mention about what you do to market your products? Which counties do you export to?
We have an active and wide dialer network which covers approximately every region. In other words, the accessibility of our products is almost 95% all over the country. In the world bazaars, we have already export to East Europe especially Romania and Ukraine; Turkmenistan and China in Far East and Dubai and Saudi Arabia. We have exported 10% of our production and marketed 90% of the production in domestic bazaar. However we search new markets to export to alongside these countries.

What do you think about carpet sector and quality in this financial crisis?
Naturally, producers try to find a way out to overcome this financial crisis. So some producers should make concessions. Think that, you have two choices: You will decrease the production expenses but decrease the quality or you will product with the same quality. The latter requires great power. To me, crisis should be turned into opportunity if you act wisely. Especially, we should continue to produce for exportation despite the retardation in the world economy.  I believe that Gaziantep, housing almost 300 carpet producers, will sign many successes if they act together.

What do you think is the biggest problem in the sector? What are the solutions?
Some customers in the countries we export do not want to work with accredit that is bank guarantee. So, we have to work in confidence with our costumers. The biggest problem we have in domestic bazaar is worthless cheque. They give worthless cheque in return for the product. They do not pay under the pretext of financial crisis. A new cheque law should be made. Banks should not give cheque to the people who give worthless cheque for the second time. Banks should demand hypothec from them and so should guarantee at least 50% of the cheque. We have many problems because of these worthless cheques. Cheques which are given with hypothec will lock the bazaar but then it will ease because only real commercials will remain. Industrialist knows what he will earn so he effects payment according to this. Out state should find a solution for this problem and should make new laws.

What are your aims for 2010?
Our prior aim is to develop nonstop. We have some attempts to develop and increase our machines. We have already continued to produce. Nevertheless we have difficulties in covering the demands. So we will make a serious investment on machine. We have some different projects to strengthen and widen our dialer network. We have continued to invest on Research and Development (R&D) studies in this field. We aim to reach the customer directly by opening dialers all around the country. Besides, we aim to develop our export rate. However we search new markets to export to alongside these countries.

 23 Eylül 2009 Okunma Sayısı: 5091

Arkadaşına Gönder Yazdır
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Diğer Röportajlar
 . Bülent Uygun'dan Gaziantep Eko Habere çarpıcı açıklamalar
 . TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN EĞİTİMCİLERİ, CUMHURİYETİN 100. YILINDA EĞİTİM SİSTEMİNİ ANLATTILAR…
 . MB HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat Jeotermal Enerjiyi Gaziantep EkoHaber'e anlattı
 . Şahin Pamuk Burhan Cahit Bingöl; “Pamukta Amerikan Borsa’sı yerine, kendi borsamızı kurabiliriz
 . HEDEFTE 50 MAĞAZA VE 50 MİLYON DOLAR CİRO VAR…
 . “Plastiğe renk veriyoruz”
 . “Bu Yıl Hedefimiz 20 Milyon Dolarlık İhracat”
 . “Zirveyi temel kabul ediyoruz”
 . “Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

 

 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (4937)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (4817)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (4670)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (5882)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5066)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (4949)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (8504)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6038)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (5948)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (5675)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap