+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      
Röportaj
 
. MB HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat Jeotermal Enerjiyi Gaziantep EkoHaber'e anlattı

MB Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Türkiye’de 1960 yılından bu yana jeotermal alanında ilk yatırımı bir MB Holding A.Ş. kuruluşu olan Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. yaptığını söyledi.

MB Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Türkiye’de 1960 yılından bu yana jeotermal alanında ilk yatırımı bir MB Holding A.Ş. kuruluşu olan Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. yaptığını söyledi.
Gaziantep Eko Haber
olarak MB Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat ile Türkiye genelinde ilk jeotermal yatırımı hakkında söyleşi yaptık.

G.EkoHaber: Türkiye’de jeotermal kaynaklar hakkında bilgi veririmsiniz?


Muharrem Balat: Türkiye’de jeotermal kaynaklardan elektrik üretim projeleri çok eski yıllara dayanmaktadır. 1960’lı yıllarda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteği ile başlayan ve M.T.A. tarafından yürütülen bu projelerin temel amacı, Türkiye’nin jeotermal potansiyelinin ortaya konulması ve bu potansiyelin elektrik enerjisine çevrilmesi idi. Bu proje ve devamında Kızıldere, Germencik, Seferihisar, Tuzla, Salâvatlı-Sultanhisar, Yılmazköy, Kavaklıdere gibi elektrik üretimine elverişli bir çok saha keşfedildi ancak jeotermal alanında herhangi bir gelişme olmadı.  Jeotermal sektöründe Türkiye’den daha sonraki yıllarda faaliyet göstermeye başlayan El-Salvador, Filipinler gibi ülkelerde bugün elektrik üretimlerinin çok önemli bir kısmını jeotermal kaynaklardan karşılıyor olması Türkiye adına hem çarpıcı hem de üzüntü verici bir örnektir.


G.EkoHaber: Jeotermal enerji yatırımınız hakkında bilgi veririmsiniz?


Muharrem Balat: MB Holding A.Ş. bünyesindeki Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. 1999 yılında Aydın ilinde Jeotermal enerjiden elektrik üretmek amacıyla kurulmuş bir yatırım firmasıdır. Menderes Geothermal’in ilk yatırımı olan, Mayıs 2006’da Aydın Salavatlı-Sultanhisar sahasında faaliyete geçmiş bulunan 8,5 MWe kapasitesindeki Dora–1 Jeotermal Enerji Santrali Türkiye’nin ilk özel jeotermal enerji santrali olması bakımından büyük önem taşımakta ve MB Holding için bir kıvanç kaynağı oluşturmaktadır. MB Holding Jeotermal Enerji Üretim Santralleri yatırımlarının yoğunlaşmış olduğu, Dora-1’in de sınırları dahilinde bulunduğu Büyük Menderes Grabeni, jeotermal kaynaklardan elektrik üretimi açısından önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Yine bu bölgede yeni yatırım fizibilite çalışmalarını tamamlamış olan Menderes Goethermal, enerji sektörüne yatırıma 9,5 MWe kapasiteli ikinci bir jeotermal enerji santrali ile devam etmektedir. 36 ayı aşkın süredir sorunsuz bir şekilde faaliyette bulunan Dora-1 Jeotermal Enerji Santrali; dünyada 35 ülkede uygulanan ve jeotermal enerjiden elektrik enerjisi üretim teknolojisinde en yaygın olarak kullanılan, son teknoloji ürünü hava soğutmalı Binary System-Organic Rankine Cycle sistemini kullanmaktadır. Bu sistem Türkiye’de ilk olarak Dora-1 Jeotermal Enerji Santralinde uygulanmıştır.


G.EkoHaber: Jeotermal enerji hangi amaçlarda kullanılmaktadır?

Muharrem Balat: Şirketimiz; Aydın, Sultanhisar-Salavatlı Jeotermal Sahasındaki, mevcut AS-1 ve ASR-2 üretim kuyularından elde edilen, 170°C sıcaklığındaki jeotermal akışkanın; 170°C ile 78°C arasındaki termal ısısını, elektrik enerjisi üretimi amacı ile kullanmaktadır. Tesisin çalışma prensibi oldukça basittir: yüksek sıcaklıktaki jeotermal akışkandan iletilen ısı enerjisi ile yüksek genleşme kabiliyetine sahip pentan sıvısının buharlaştırılır ve türbinleri çevirerek elektrik enerjisinin üretilmesini sağlar.  Daha detaylı anlatmak gerekirse, enerji üretimi prosesi sırasında jeotermal akışkan; elektrik üretimi için, ısı eşanjörlerinden geçirilmekte ve jeotermal akışkanın ısı enerjisi ikincil akışkan olan, bir benzin türevi, hidrokarbona nakledilmektedir. Buharlaştırılan ikincil akışkan, türbin ve jeneratör vasıtasıyla elektrik üretmektedir. Proses sonunda 78°C’ye soğuyan jeotermal akışkan, ASR-1 re-enjeksiyon kuyusu vasıtasıyla rezervuara geri basılmaktadır. Bu sayede rezervuar parametrelerinin (jeotermal akışkan debisi ve sıcaklığı gibi)  korunması ve devamlılığı sağlanmaktadır. Ayrıca elektrik enerjisi üretildikten sonra meydana gelen atık ısı, seraların ısıtılmasında ve diğer entegre yatırımlarda kullanılacaktır. Menderes Geothermal Dora-1 tesisinde, re-enjeksiyon uygulanmakta olduğu için, çevre kirliliği söz konusu olmamakta ve jeotermal akışkan, atmosfere açılmamaktadır. Yatırımda çevre dostu, temiz, yenilenebilir, yeşil enerji kaynağı olan jeotermal enerji kaynaklarımız değerlendirilerek, ülkemize 30.000 ton petrol ürünü ve buna bağlı olarak 200.000 ton CO 2 tasarrufu sağlanmakta aynı zamanda doğal kaynaklarımızdan faydalanmak kaydıyla dışa bağımlılığımız azaltılmaktadır.


G.EkoHaber: Enerji Santralın kuruluş öyküsü nedir?


Muharrem Balat: Santralın kurulu olduğu saha, Sultanhisar-Salâvatlı Jeotermal Sahası olarak tanınır, Aydın-Nazilli arasında ve Aydın’a 26 km uzaklıktadır. Saha, Batı Anadolu’da Menderes Grabeninin orta bölümünde yer alır. Jeotermal alan, Elbizkayası Tepesi (1.349 metre) ile Menderes Nehri (50 metre) arasında olup, Aydın İline bağlı Sultanhisar ve Köşk İlçeleri sınırları içinde yer almaktadır.  20.02.2001 tarihinde kabul edilen, 03.03.2001 tarihinde yürürlüğe giren 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununa dayanılarak, 04.08.2002 tarihili ve 24836 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği" yönetmeliğin ilgili hükmü uyarınca yatırım "Üretim Şirketi" statüsünde oluşturulmuştur.  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna, (EPDK) “Üretim Lisansı” başvurusunda bulunulmuş, 04.04.2003 tarihinde Üretim Lisansı alınmıştır. Tesis söz konusu jeotermal sahadan ilk etapta yılda 56.000.000 kWh elektrik enerjisi üretmeyi hedeflemektedir. Projenin içeriğini, serbestleşen enerji piyasasındaki şirketlerin elektrik ihtiyacının belli bir kısmının teknik açıdan yeterli bir güvenirlik içinde elektrik üretim tesisince karşılanması oluşturmaktadır. Sahada ilk jeotermal enerji aramaları 1980’li yıllara dayanmaktadır. İlk iki kuyu 1986 ve 1987’de M.T.A. tarafından açılmıştır. 18 yıl boyunca saha kaderine terk edilmiş, 1999 yılında Menderes Goethermal’in kurulması ile ciddi bir milli servet olan Sultanhisar-Salâvatlı sahasının potansiyelinin açığa çıkarılmasının ilk adımı atılmıştır. 2004 yılında, DORA-1 projesi için çalışmalar başlamış ve 2006 yılına kadar 2 yeni kuyu daha açılmış, sahada üretim testleri yapılmış ve DORA-1 santralı inşa edilerek 10 Mayıs 2006 da deneme üretimi tamamlanmış ve ticari üretime başlanmıştır.
 
G.EkoHaber: Jeotermal akışından elektrik üretimi nasıl yapılmaktadır?


Muharrem Balat: Aydın Sultanhisar Salavatlı Jeotermal Sahasında AS-1 ve ASR-2 olarak adlandırılan iki kuyudan üretim, AS-2 kuyusuna re-enjeksiyon yapılarak işletme yapılmaktadır. AS-1 üretim kuyusu 1.510 metre derinliğindedir ve 168ºC jeotermal akışkan üretim sıcaklığına sahiptir. Kuyu 9 bar kuyu başı basıncında 230 ton/saat jeotermal akışkan üretebilmektedir. ASR-2 kuyusu 1.300 metre derinliğinde 166ºC jeotermal akışkan üretim sıcaklığına sahiptir. Kuyu 9 bar kuyu başı basıncında, 320 ton/saat debide, jeotermal akışkan üretimi yapabilmektedir. Bu iki kuyudan elde edilen jeotermal akışkan Dora-1 Jeotermal Enerji Santralinin elektrik üretiminde kullanılmaktadır. 962 metre derinliğinde olan AS-2 re-enjeksiyon kuyusu santralde elektrik enerjisi üretmek için kullanılmış olan jeotermal akışkanın tekrar yeraltına basılması için kullanılmaktadır, burada amaç jeotermal sahasının sürekliliğini sağlamak ve çevresel dengelerin sürekliliğini sağlamaktır. 1.419 metre derinliğe sahip olup, yedek re-enjeksiyon kuyusu olarak tutulan ASR-1 kuyusu ile birlikte sahada 4 adet derin jeotermal kuyu mevcuttur.  Jeotermal akışkan AS-1 ve ASR-2 üretim kuyularından üretildikten sonra kuyu başında separatör vasıtasıyla 6 bar basınçta su ve buhar olarak ayrıştırılmaktadır. Üretilen buhar; buhar hattından, sıcak su ise kuyu başındaki akümülatör seviye tankından pompalar ve isale hattı vasıtasıyla pentan eşanjörüne gönderilmektedir. İki üretim kuyusundan gelip, santral sahasında birleşen kızgın su ve buhar hatları sisteme ayrı iki noktadan girmektedir. Kızgın su öncelikle buharlaştırıcılara ve buna paralel ön ısıtıcı eşanjörüne girmektedir. Sıcak su ve buhar ayrı eşanjörlere girerek türbini döndürecek olan ikincil akışkanı ısıtmakta ve buharlaştırmaktadır. Pentan eşanjöründe ısısını ikincil akışkan olan pentana transfer ederek ve sistemden soğuyarak çıkacak jeotermal akışkanın sıcaklığı 78ºC dereceye düşmektedir. Tesisten kullanılmış olarak Akışkan buradan AS-2 re-enjeksiyon kuyusuna 550 ton/saat debide pompalanmaktadır. Bu sayede rezervuardan temin edilen jeotermal akışkan rezervuar parametrelerinin korunması amacıyla tekrar yeraltına basılmakta, sirkülasyon sağlanmaktadır. Sistemde kapalı devre ikincil akışkanın (pentan) kullanılmasının nedeni, düşük genleşme noktasına sahip olan akışkana nakledilen jeotermal akışkanın termal ısısıyla türbinin çevrilmesi ve üretim gücünün arttırılmasıdır.


G.EkoHaber: Muharrem Bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.


Muharrem Balat: Gösterdiğiniz ilgiye ben teşekkür eder,  başarılar dilerim

 30 Eylül 2009 Okunma Sayısı: 6527

Arkadaşına Gönder Yazdır
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Diğer Röportajlar
 . Bülent Uygun'dan Gaziantep Eko Habere çarpıcı açıklamalar
 . TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN EĞİTİMCİLERİ, CUMHURİYETİN 100. YILINDA EĞİTİM SİSTEMİNİ ANLATTILAR…
 . İpek Mekik Halı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ceyhan,Başarı hikayesini Ortadoğu Business'e anlattı
 . Şahin Pamuk Burhan Cahit Bingöl; “Pamukta Amerikan Borsa’sı yerine, kendi borsamızı kurabiliriz
 . HEDEFTE 50 MAĞAZA VE 50 MİLYON DOLAR CİRO VAR…
 . “Plastiğe renk veriyoruz”
 . “Bu Yıl Hedefimiz 20 Milyon Dolarlık İhracat”
 . “Zirveyi temel kabul ediyoruz”
 . “Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

 

 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (4937)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (4817)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (4670)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (5882)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5066)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (4949)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (8504)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6038)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (5948)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (5675)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap