+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      

Metin CARAV
Ortadoğu Business Haber Müdürü
mcarav@ortadogubusiness.com
. ERKEN KALKAN YOL ALIR…
  01 Haziran 2009

ERKEN KALKAN YOL ALIR…
KRİZDE YATIRIM YAPAN,
MARKA OLUR, PAZARINI KORUR, AYAKTA KALIR…

Global krizin 2008’in ikinci yarısından itibaren ülkemizde de tüm ağırlığını hissettirip, en başta pazar daralması, istihdam kaybı ve ardından iflaslar ve işletmelerin kapanmasına kadar birçok olumluzluğu neden olduğu bir gerçek.

Ama bir gerçek daha var ki…bunu gören işletmeler tedbirlerini çok önceden alıp, krizden çok fazla etkilenmeden, hatta fırsatlara döndürmeyi de başardılar…çünkü krizin geleceği daha 2007 başlarında belli olmuştu…Dünyanın en büyük para oyuncusu Soros, ‘Öyle bir kriz yaşayacağız ki…Ben bu güne kadar böyle bir kriz hiç görmedim’ diyerek, aslında geleceği görerek uyarıda bulunmuştu…En başta bizim hükümetimiz bile bunu göremedi…göremediği gibi krizi yönetmeyi dahi beceremedi…çok geç alınan tedbirler maalesef çok fazla işe yaramadı…kapanan işletmeler ve yüzbinlerce işsiz kalan vatandaş…

Evet…hani bizim mutlaka bir sebepten dolayı söylenmiş atasözlerimiz vardır…Erken Kalkan Yol Alır…Global olarak başlayan ve ülkemizde de ağırlığını fazlasıyla hissettiren ekonomik krizi iyi yönetenler…daha doğrusu bu krizde risk alıp, riski iyi yönetenler, krizde yatırım yapan, MARKA OLUR…PAZARINI KORUR..AYAKTA KALIR…

İşte size bunları yapan Bursa’dan 3 firma…bu krizde risk alıp, yatırıma yöneldiler…bu firmaları yürekten kutluyorum…biri kıtaları aşıp Brezilya’da, diğeri Çorlu, Samsun ve Gaziantepte, bir diğeri Bursa’da yeni tesis yatırımı…size bu krizde risk alan Bursalı firmalardan kısa bilgiler aktaracağım…

AKTAŞ GROUP:
Hava süspansiyon sistemleri ile bu sistemi oluşturan parçalar ve kauçuk izolasyon malzemelerinin üretimiyle dünyadaki ilk 3 firma arasında yer alan ve 70’in üzerinde ülkeye ihracat yapan Aktaş Group, Almanya ve Bulgaristan’ın ardından üçüncü yurtdışı yatırımını 19 Mayıs’ta Brezilya’da üretime açtı. Bursa’da doğup büyüyen Aktaş Group, bu yatırımıyla bir dünya markası olduğunu böylece cümle aleme de göstermiş oldu.

Aktaş Marajo SA adıyla Brezilya’nın başlıca sanayi merkezlerinden birisi ve nüfus yoğunluğu bakımından Güney Amerika’nın en büyük kenti olan Sao Paulo’da kurulan fabrikada, Airtech markasıyla körük üretiminin yanı sıra aynı zamanda tüm Güney Amerika ülkelerine de ihracat yapılacak. 250 bin adet / yıl kapasite ile üretimine başlayan fabrikanın açılışında konuşan Aktaş Group ve Aktaş-Marajo SA Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, “Bu yatırımımız, 70’in üzerinde ülkeye ihracat yapan, yıllık 1.5 milyon adetlik körük satışı, 110 milyon avro'yu geçen grup cirosu ile faaliyetine büyüyerek devam eden Aktaş Group olarak bize daha da güç ve kuvvet katmaktadır” diyor.

Sektöründe her zaman öncü olan Aktaş Group, başarılarla dolu 70 yılı geride bırakırken, bünyesindeki toplam 9 şirket, 25 bin metrekare kapalı alanı, 2008 yılı itibariyle 1,5 milyon adetlik körük satışı, 110 milyon avro'yu geçen grup cirosu ile faaliyetine büyüyerek devam etmektedir. Yeni yatırımlarıyla üretim kapasitesini daha da artırmayı hedefleyen Aktaş Group, ürünlerinin yüzde 80’ini 70'den fazla ülkeye ihraç etmektedir.

MASACHİ…
Ofis mobilyasında Masachi ismiyle Türkiye’nin markası haline gelen Artofis Mobilya A.Ş., ekonomik krizin vurduğu iç piyasadaki durgunluğu, ihracat başarısıyla fırsata çevirirken, kriz ortamında risk yönetimini de başarıyla uygulayarak, 2 milyon dolarlık yatırımla, yeni üretim tesislerine geçiyor.  Geçtiğimiz günlerde 10. kuruluş yılını da kutlayan Masachi, kalitesi ve uluslararası standartlardaki üretimi ile yurt dışında da aranılan marka konumuna geliyor. Masachi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 milyon dolara satın aldığı yeni fabrikasında üretime hazırlanıyor. Masachi’nin yeni tesisleri 5 bin 900 metrekaresi kapalı, toplam 9 bin 100 metrekareden oluşuyor.

Sektörden kazandıklarını, yine sektöre ve yatırıma yönlendirerek ofis mobilya markasında, kaitesiyle kendilerine ait tasarımlarıyla farklı ve kalıcı olmayı hedeflediklerini kaydeden Masachi Eş Başkanı Rıvan İşbaşaran, “Ekonomik krizin böylesine ağır yaşandığı bir dönemde, hedeflerimiz ve planlarımız doğrultusunda yatırıma yöneldik. Masachi olarak, krizi iyi algılayıp durgunluğa girmek yerine, riskleri iyi şekilde yönetip yatırıma karar verdik. Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdiğimiz 2 milyon dolarlık bu yatırımla, tamamen mülkiyeti bize ait olan üretim tesisine sahip olduk. Önümüzdeki Haziran ayında yeni tesislerimizde üretime devam edeceğiz. Ayrıca bu yatırımla, daha fazla stoklu çalışma imkanımız olacak” diyerek yatırımlarını özetliyor.


MATLI YEM…
Türk Ekonomi Bankası ve Referans Gazetesi tarafından düzenlenen “Hızlı Balık” yarışmasında sektörünün en hızlısı olan Matlı Yem, günümüz ekonomik şartlarına rağmen 2009-2010 döneminde 100 milyon liralık yatırım yapacak. Matlı Yem A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, firmalarının Bursa'nın Karacabey ilçesinde 1988 yılında saatte 10 ton kapasite ile üretime başladığını söylüyor. Bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla ülke geneline yayıldıklarını ve üretim kapasitelerini artırdıklarını ifade eden Matlı, bugün itibarıyla Karacabey'de 45 bin metre karelik alanda saatte 50 ton yem ürettiklerini anlatıyor.

Aynı ilçede saatte 5 ton kapasiteli tam yağlı soya üretimi, saatte 40 ton kapasiteli mısır üretimi yaptıklarını anlatan Özer Matlı, “3 yıl önce ilçede Matlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezini hizmete soktuk. 260 adet kapasiteli büyükbaş damızlık süt sığır üretim tesisimiz sektöre önemli katkı sağlıyor. Konya'da da saatte 40 ton üretim kapasiteli yem üretim tesisimiz faaliyet gösteriyor. Çanakkale Biga'da da saatte 5 ton çeltik kırma tesisimiz üretim yapıyor” diyor.

Özer Matlı, Karacabey ve Konya'daki fabrikalarında 2007 cirolarını bir önceki yıla oranla yüzde 136 oranında artırarak 175,6 milyon dolara ulaştırdıklarına değinerek, “Yem sektörünün 20 yıllık kuruluş olarak Anadolu'daki 250 şirket içinden cirosunu en çok artıran firma unvanını kazandık. 2008 yılı toplam ciromuz ise 211,7 milyon TL'ye çıktı. Referans Gazetesi ve Türk Ekonomi Bankası'nın işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Büyük balık küçük balığı değil, hızlı balık yavaş balığı yutar...' felsefesinden yola çıkan ve bu yıl 252 firmanın başvurduğu 'Hızlı Balık' yarışmasında, sektörünün en hızlı balığı olduk” şeklinde konuşuyor.
Türkiye'nin tarıma dayalı sanayide büyük ölçekli tesislere ihtiyaç duyduğunu belirten Özer Matlı, “Yapımı tamamlanan Turgutlu'daki saatte 100 ton (günde 2 bin ton) kapasiteli yem tesisimiz Avrupa'nın en büyük yem fabrikası olacak. Bu tesis 18 milyon TL'ye mal oldu. Ülkenin ihtiyacı olan ölçekli yatırımlarımız sürecek” dedi.
Matlı, Karacabey'de yumurta çiftliği, Çorlu, Samsun ve Gaziantep'te yem tesisleri kuracaklarını ifade ediyor. Çorlu'daki tesislerinin günde bin ton yem üreteceğini belirtiyor. Özer Matlı, “2009-2010 yılı yatırım planımızda bunlar var. Krize rağmen biz planlarımızdan, büyümemizden vazgeçmedik. Bu dönem içindeki yatırımlarımız 100 milyon TL'yi bulacak. Ülkenin ekonomik anlamda güçlenmesi yatırımlardan, büyümeden geçiyor” diye krize rağmen yatırımlarını sürdürdüklerini sözlerine ekliyor.
………..

Görüldüğü gibi kriz var deyip kabuğuna çekilmek yerine….
krizin yarattığı fırsatları da iyi değerlendirip, risk alıp, riski iyi yöneterek pazarda yerini daha sağlamlaştırmak ve pazar payını, marka bilinirliğini artırmak, piyasanın ihtiyaçlarına cevap verebilmek her şeyden de önemlisi rekabet gücünü artırmak sanırım en doğru olanı…bu cesareti gösteren kuruluşlarımıza ülke olarak her zaman ihtiyacımız var…  

 

 
Okunma Sayısı:2388

  Yorum Yaz Arkadaşına Gönder Yazdır
Yazıya yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Bu yazıya eklenen yorumlar
Bu yazı için eklenmiş yorum bulunamadı.

  Yazara ait diğer yazılar
 . YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI    [16 Nisan 2016]
 . MARMARABİRLİK AR-GE İLE ETNİK PAZAR DIŞINA YÖNELİYOR…    [01 Eylül 2015]
 . Birileri İbrahim Burkay’a ‘Dur’ demesin….    [12 Mayıs 2014]
 . UİB İHRACATI 4 YILDA YÜZDE 73 ARTTI…    [24 Ağustos 2009]
 . ÜRETİRKEN ÇEVREYE DE SAHİP ÇIKIP KORUYORLAR    [01 Ağustos 2009]
 . OTOMOTİVCİLER TÜRKİYE’Yİ TASARIM VE AR-GE ÜSSÜ YAPMAYA KARARLI    [11 Temmuz 2009]
 . BU KADAR VERGİ NEDEN…?    [27 Haziran 2009]
 . TEKSTİL KONFEKSİYON ÜRETİM VE İHRACATINDA DÜNYA’NIN NERESİNDEYİZ…    [16 Haziran 2009]
 . ERKEN KALKAN YOL ALIR…    [01 Haziran 2009]
 . YÜREĞİM SENİ (sizi) ÇOK SEVDİ….    [19 Mayıs 2009]
 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (5051)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (4931)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (4790)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (6011)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5210)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (5075)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (8639)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6224)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (6095)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (5804)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap