+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      
“IŞIK AHŞAP İSTİKRARLI BÜYÜMEYİ KENDİSİNE ŞİAR EDİNDİ”
05 Mart 2016

 

    Anadolu Kaplanları listesinde ihracatını en çok artıran firma ödülünü almış, istikrarlı büyümeyi kendisine şiar edinmiş bir firma olan Işık  Ahşap ,fabrika bünyesinde Parke’den Profil’e, MDF-Lam’dan Panel’e  ahşap sanayinde akla gelen/ gelmeyen her türlü ürünün imalatını yapıyor.

    Işık Ahşap olarak tedarikçilerimiz ile müşterilerimizi bir araya getirecek ve ortak akla müracaat ederek yeni yıl kataloğunu birlikte hazırlayacak bir platform oluşturmak için Home Fair etkinliklerine başladıklarını vurgulayan Mehmet Yaşar, “İlk yıl, insanlar bu tarz bir organizasyona alışık olmadıkları için biraz daha dar dairede buluşmalar gerçekleştirdik. Ancak son iki yıldır fabrikamızda bu işe mahsus tahsis edilen 3 bin m2 kapalı alana haiz salonlarımızda gerçekleştirdiğimiz etkinlikler o kadar ilgi toplamaya başladı ki, müşterilerimiz uluslararası fuarları ziyaret etmektense otuza yakın dünya devi üreticiyi kendileri ile buluşturan Home Fair etkinliğimize rağbet etmeye başladı.” dedi

    Ortadoğu’daki gelişmeleri ekonomik açıdan değerlendiren Işık Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar, Ortadoğu’nun bu yıl kaynayan bir kazan görünümü almış olduğunu, belirsizliklerin ve  istikrarsızlığın birbirini takip ettiğini ifade etti.Son birkaç yıldır bölgenin ateş çemberi haline gelmesinin cebri olarak sanayicilerimizi uzak pazarlara ittiğini işaret ederek, Ortadoğu Business’in sorularını şöyle yanıtladı:

     Işık Ahşap halkında bilgi alabilir miyiz?

     Firmamız Orman Ürünleri Endüstrisinde 30 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Türkiye’ de ilk 500 Sanayi Kuruluşu arasında yer alan ve 2014 yıl sonu verilerine göre Ekonomist Dergisi tarafından açıklanan Anadolu Kaplanları listesinde “İhracatını En Çok Artıran Firma” ödülünü almış, istikrarlı büyümeyi kendisine şiar edinmiş bir firmadır. Fabrikamız bünyesinde Parke’den Profil’e, MDF-Lam’ dan Panel’ e ahşap sanayinde aklınıza gelen/gelmeyen her türlü ürünün imalatı yapılmaktadır. Hatta kurumsal mobilya üreticilerinin modüler birçok parçaları özel sipariş olarak yine fabrikamızda üretilmektedir. Özel ürün parkurlarını bir kenara bırakırsak standart ebatlı ürünler kategorisinde 12 milyon m2/yıl parke ve 100 milyon m2/yıl ahşap panel imalat kapasitesi ile sektörün lider firmaları arasındayız.  Firmamız üretim faaliyetlerini kendi mülkiyetinde bulunan yaklaşık 100 bin m2’ lik modern tesislerinde devam ettirmektedir. Tesisimizin en belirgin özelliği, tüm misafirlerimizin de dikkatini çektiği üzere, günlük 10 ton kadar toz (talaş) atığı olmasına rağmen, modern teknoloji emiş sistemleri sayesinde, gıda imal edilen bir fabrika gibi tertemiz ve hijyenik şartlar altında imalatta bulunmasıdır. Çevre bilincinin bir kültür olarak yerleştiği tesisimizde her ay üretim ve idari departmanlar arasında temizlik yarışmaları tertip edilmekte ve birinci olan ünitelere hediyeler takdim edilmektedir.

    Işık Ahşap geçtiğimiz ay bayileri ile Gaziantep'te büyük organizasyon yaptı. Bu konu ile alakalı bilgi verir misiniz?

    Firmamız üç yıldır farklı bir fuar organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bildiğiniz üzere sektörler yeni yılın renklerini, desenleri ve trendlerini tespit etmek ve yeni ürünleri meraklıları ile buluşturmak için fuar organizasyonu düzenlerler.Işık Ahşap olarak tedarikçilerimiz ile müşterilerimizi bir araya getirecek ve ortak akla müracaat ederek yeni yıl kataloğunu birlikte hazırlayacak bir platform oluşturmak için Home Fair etkinliklerine başladık. İlk yıl, insanlar bu tarz bir organizasyona alışık olmadıkları için biraz daha dar dairede buluşmalar gerçekleşti. Ancak son iki yıldır fabrikamızda bu işe mahsus tahsis edilen 3 bin m2 kapalı alana haiz salonlarımızda gerçekleştirdiğimiz etkinlikler o kadar ilgi toplamaya başladı ki müşterilerimiz uluslararası fuarları ziyaret etmektense 30’a yakın dünya devi üreticiyi kendileri ile buluşturan Home Fair etkinliğimize rağbet etmeye başladılar. Firma olarak bu teveccühü layığı ile karşılamak adına, organizasyonumuzu daha da büyüterek gala gecesi yemeği, şehir turları ve ödül törenleri gibi formatları da dahil ederek çok ciddi bir bütçeye sahip, güçlü bir etkinlik ortaya çıkarmış olduk.

     İhracat var mı? İhracatta karşılaştığınız sorunlar hakkında neler söylemek istersiniz?

    Şirketimiz dış ticarete önem veren ve iç piyasa satışlarında olduğu gibi dış piyasa işlemlerinde de müşteri ile arasındaki mesafeleri kaldırmaya çalışan bir strateji izlemektedir. Fabrikamız bünyesindeki ithalat ve ihracat departmanlarının yanı sıra İstanbul’da profesyonel bir ekip ile dünyaya açılma çalışmalarımıza devam ediyoruz. İstanbul ve Gaziantep ihracat ofislerimiz haricinde ise üç farklı ülkede temsilciliğimiz bulunmaktadır. Sayısı her yıl artan ekip arkadaşlarımız sayesinde bugüne kadar 70 farklı ülkeye ulaşan ürünlerimiz, birçok ülkede kalite standartlarını belirleyen bir marka haline gelmiştir. Her ne kadar komşu ülkeler ve Ortadoğu’ da süregelen olumsuz hava tüm sektörlerde olduğu gibi orman ürünleri sektörünü de menfi etkilese de, Işık Ahşap olarak Dünya geneline yayılmış ihracat ağımız ile hedeflerimizi bir bir gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Sektörün 2015 yılı 3. çeyrek ihracat rakamlarına baktığımızda; İran, Irak, Gürcistan, Rusya ve Azerbaycan gibi yakın pazarlara olan satış tutarının bir önceki yıla göre ortalama %30 civarında azaldığı izlenmektedir. Yıl içerisinde döviz kurlarındaki yüksek volatiliteye rağmen Işık Ahşap olarak geçen yıl sonu ihracatımızı şimdiden %45 artırmış bulunmaktayız. Işık Ahşap, 100’ e yakın öz malı, tır filosu sayesinde müşterilerine hızlı, kaliteli ve uygun maliyetli ulaşım olanakları sağlamaya gayret ediyor. Ancak, özellikle demiryolu ulaşımının daha rantabl hale getirilmesi ve İskenderun Limanı’nın işlem hacminin artması sayesinde Gaziantepli sanayicilerimizin taşıma maliyetlerinde daha güçlü olacağı kanısındayız. Kendisi de yıllardır sektörün en önemli aktörlerinden olan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Sayın Eyüp Bartık Bey’ in bu konulardaki gayreti de takdire şayandır.

    Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler sizi, ülkemizi ve dünya ekonomisini nasıl etkiliyor?

    Bir önceki sorunuzda özetle bahsedildiği üzere maalesef Ortadoğu bu yıl kaynayan bir kazan görünümü almış ve belirsizlikler,istikrarsızlıklar birbirini takip edegelmiştir. Bildiğiniz üzere şehrimizin kronik sorunlarından birisi de sadece yakın komşularımızla ticaret yapmak, zorunlu olmadıkça uzak pazarlar için arayışa girmemek ve mal mukabili ihracat yaparak alacak tahsil kabiliyetini zora sokmaktır. Ancak son birkaç yıldır bölgenin ateş çemberi haline gelmesi, cebri olarak sanayicilerimizi uzak pazarlara itmiş ve ihracat marketlerinde çeşitlendirme yapmayı öğretmiştir. Yine bahsettiğimiz üzere 70 ülke ile diyalog sağlamış bir firma olarak özellikle yeni pazarlardan gelecek bir konteynır siparişi bile önemsiyoruz. Dünya ekonomisi açısından ise özellikle en büyük hammadde tüketicisi konumunda olan Çin’deki durgunluğu ciddiye alıyor ve emtia fiyatlarını yakından izliyoruz. Ancak yine Çinli bir düşünür olan Konfüçyüs’ ün binlerce yıl önce dile getirdiği nasihate kulak veriyor ve “Karanlığa sövmektense, ayağa kalkıp bir mum yakmayı” yeğliyoruz. Ve bu iştahları kaçıran şartlar altında, yıl sonu dış ticaret rakamlarımıza baktığımızda yaktığımız mumun bize “IŞIK” saçtığını ve “IŞIK” hızında büyümeye devam ettiğimizi görüyor, memnun oluyoruz.

    Son olarak eklemek istedikleriniz?

    Daha önceleri de konuk olduğumuz derginizde, Home Fair 2016 etkinliğimiz nedeni ile bir kez daha bizimle bu röportajı yapıyor olmanızdan kıvanç duyduk. Dileriz bu kaotik ortam bir an önce sona erer ve Ortadoğu’ da tekrar barış iklimi hakim olur. Bu vesile ile tüm okurlarınıza saygılarımızı sunar, sizlere yayın hayatınızda başarılar dileriz.

 

"IŞIK AHŞAP SET A GOAL OF STABLE GROWTH FOR ITSELF"

 

Işık Ahşap, which is a company received the highest increase in export award, and set a goal of stable growth for itself, manufactures all kinds of products in wooden industry such as parquet, profile, MDF-Lam, or panels in our factory.  

 

Underlining that they started Home Fair activities in order to create a platform to prepare their new year catalogue by bringing their suppliers and customers together to use the common sense, Mehmet Yaşar said "The first year, we used to gather in smaller apartments since people did not get used to such organizations. However, in the last two years people showed such a great interest to our activities which were held in 3 thousand m2 - rooms allocated for only them, that our customers started to show interest to our Home Fair Event, which brings about 30 world's largest companies together, instead of visiting international fairs."

 

Evaluating the issues in the Middle East in terms of economics, Işık Ahşap Chairman of the Board Mehmet Yaşar said that this year Middle East seemed like a boiling pot, and there were too many uncertainties and instabilities. Stating that this region had become a fire circle during the last few years, and this pushed our industrialists to the distant markets, he answered Ortadoğu Business' questions as follows:

 Could you inform us about Işık Ahşap?

 

Our company has experience in forest products industry for more than 30 years. We are a company, which is among Turkey's Top 500 Industrial Enterprises, and received the award of the Highest Increase in Export according to the data of 2014 by Anatolian Tigers List, which was announced by The Economist magazine, and set a goal of stable growth for itself. We manufacture all kinds of products in wooden industry such as parquet, profile, MDF-Lam, or panels in our factory.  Moreover, several modular parts of many corporate furniture manufacturers have been produced in our factory as custom engineered. We are among the top leading companies of the sector with the production capacity of 12 million m2 parquet per year and 100 million m2 wooden panel per year in the category of standard-sized products apart from special product line. Our firm continues operating on an area of 100 thousand m2 in modern facilities. The most typical characteristics of our facility, as it is known by our all visitors, is producing in clean and hygienic conditions like a food factory, thanks to the suction system with modern technology although it produces about 10 tons of dust (wood dust) waste daily. In our facility, where there is a high environmental awareness culture, we organize cleaning competitions for production and administrative departments every month, and several gifts are presented to the winners.

Last month, Işık Ahşap made a huge organization with its sub dealers in Gaziantep. Would you like to give us some information about it?

Our firm has become host for a different fair organization for three years. As you know, sectors organize  fair organizations to determine the new year's colors, designs, and trends, and to introduce the new products to customers. As Işık Ahşap, we have started Home Fair events to create a platform to prepare our new year catalogue by bringing our suppliers and customers together to use the common sense. The first year, we used to gather in smaller apartments since people did not get used to such organizations. However, in the last two years people showed such a great interest to our activities which were held in 3 thousand m2 - rooms allocated for  them, that our customers started to show interest to our Home Fair Event, which brings about 30 world's largest companies together, instead of visiting international fairs. As Işık Ahşap, we have created a strong event with a serious budget by expanding this organization with gala dinner, city tours, and award ceremonies to repay this attention.

How about exports? Would you like to share the problems you had with the exports?

Our firm is following a strategy, which eliminates the distance between the firm and the company not only in home market, but also in foreign market sales since foreign trade is important for us,too. Our factory is working to open up to the world market with import and export departments, and also a professional team in İstanbul. We have representative agencies in three different countries besides the ones in İstanbul and Gaziantep. Our products, which have been exported to 70 different countries thanks to our growing team mates every year, has become a brand setting the quality standards for several countries. Although unfortunate events in neighboring countries and Middle East have also affected the forest products industry, we keep achieving our goals one by one thanks to our highly developed export network across the world as Işık Ahşap. When  the third quarter export rates of the sector in 2015 were analyzed, it was revealed that the company's average sales to the close markets such as Iran, Iraq, Georgia, Russia and Azerbaijan showed a decrease by about 30% compared to the previous year. Despite high volatility in exchange rates during the year, we have already increased our export by 45% compared to our last year-end exports as Işık Ahşap. We are working to offer fast, quality, and reasonable transportation prices to our customers with about 100 self-owned vehicle and truck fleet. We think that Gaziantep's industrialists' transportation costs will decrease when rail transportation has become more profitable, and Iskenderun Port's transaction volume has grown. The efforts of Mr. Eyüp Bartık-Chairman of Gaziantep Chamber of Commerce (GTO), who is also one of the most important figures in this sector, is praiseworthy. 

How the developments in Middle East affect you, our country, and the world economy?

As summarized briefly in your previous question, Middle East seems like a boiling pot, and there are too many uncertainties and instabilities. As you all know, main characteristic problems of our city are doing businesses with only our neighboring countries, not searching for distant markets, and putting debt collection ability in a difficult situation by doing cash on export. However, since this region has become a fire circle during the last few years, this has pushed our industrialists to the distant markets, taught them to diversify their export markets. As a company having dialogues with 70 countries, even only a single -container-order is important for us. In regards with world economy, we take the economic stagnation in China, which is the world's largest raw material consumer, seriously and we closely follow the commodity prices. We listen to what Chinese thinker, Confucius said thousands of years ago, and prefer to follow "Instead of cursing the darkness, light a candle.” Even under these unfortunate conditions, when we look at the year-end- foreign trade numbers, we see that the "CANDLE" we light has lightened us, and we keep growing at speed "LIGHT", which makes us so pleased.

Do you have any final words?

For your magazine that we appeared before, we feel so proud you had an interview with us because of Home Fair 2016 organization. We wish that this chaotic environment will end soon, and there will be peace in Middle East again. Hereby, we send our best regards to your readers, and we wish you success in your broadcasting life.Okunma Sayısı: 6977


  Yorum Yaz Arkadaşına Gönder Yazdır
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Bu habere eklenen yorumlar
Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.

 Diğer Haberler - Ekonomi
 . “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”
 . NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI
 . DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu
 . İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR
 . KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
 . ŞÖLEN’DEN 10 MİLYON EURO’LUK YATIRIM
 . “BURSA’YA HİZMET YAĞMURU 2016’DA DA SÜRECEK”
 . “İDEALLERİNİZDEN VAZGEÇMEYİN”
 . TÜRKİYE DOMOTEX’E DAMGASINI VURDU
 . KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ
 . “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”
 . “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”
 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (5510)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (5399)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (5267)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (6551)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5732)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (5552)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (9482)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6809)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (6641)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (6323)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap