+ Üye Ol
? Parola Hatırlat
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu         |       • GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ         |       • KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ         |       • “GAZİANTEP’İN KARDEŞ PAZARLARDAKİ ETKİSİ ARTIYOR”         |       • “DOMOTEX TURKEY ÖNEMLİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”         |       • “TÜRKİYE, BÜYÜME İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMALI”          |       • METİN AĞABEY DUALARLA         |       • “SEKTÖRE 1 MİLYAR DOLARLIK CİRO SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”         |       • “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”         |       • “MÜSİAD İNANAN BİR AVUÇ İNSANIN ÇABASI İLE KURULDU”         |       • NTO İTALYA PAZARINI KEŞFE ÇIKTI         |       • BAŞKAN GENǒTEN 14 ALTIN ÖNERİ         |       • "BİRLİKTELİK OLURSA ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNER"         |       • RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI         |       • SAMSUN CANİK BELEDİYESİNDEN ORTADOĞU BUSINESS’E ÖDÜL         |       
      ANASAYFA             GÜNCEL HABER             POLİTİKA             EKONOMİ             SPOR             YAŞAM             KÜLTÜR & SANAT      
‘En kötü günlerimizde bile Avrupalı idik’
27 Ekim 2009

Bundan 5 yıl öncesine kadar açıklanan AB İlerleme Raporlarında insan hakları ihlalleri ve aydınların tutuklanmalarına ilişkin değerlendirmeler yer alırken, bugün Türkiye’nin birçok alandaki başarısından söz edildiğini belirten Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ, “Türkiye en kötü günlerinde bile Avrupalı idi. Bize hiçbir zaman Asya’nın Hasta Adamı denmemiştir. Bugün her zamankinden fazla Avrupalıyız” dedi.

Türkiye’nin ilk genç işadamları  konfederasyonu olan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK), 14 Ekim’de açıklanan AB İlerleme Raporu’nu Eskişehir’de masaya yatırdı. Eskişehir Genç İşadamları Derneği’nin (ESGİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği ve Beklentiler” konulu panelde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ. AB ilerleme raporunu değerlendirdi. Panelde konuşan Bakan Egemen BAĞIŞ, Türkiye’nin bugüne kadar 33 müzakere başlığının 11’ini açtığını ve bu konuda kararlılıkla ilerlediklerini açıkladı. AB yolunda önemli adımların atıldığını da vurgulayan Bakan BAĞIŞ, bundan 5 yıl öncesine kadar açıklanan AB İlerleme Raporlarında genellikle insan hakları ihlalleri ve aydınların hapse atılmalarına ilişkin değerlendirmelerin yer aldığını kaydederek, “Geçtiğimiz günlerde açıklanan raporda ise, bu tür değerlendirmeler bulunmamakta. Türkiye’nin daha özgür, daha demokratik bir ülke olduğuna değiniliyor” dedi. Türkiye’nin en kötü gününde bile Avrupalı olduğuna dikkat çeken Bakan BAĞIŞ, “Osmanlı döneminde bile bize Avrupa’nın Hasta Adamı derlerdi. Bize hiçbir zaman Asya’nın Hasta Adamı denilmedi. Bugün her zamankinden daha fazla Avrupalıyız” diye konuştu.

Medya’ya vergi cezasında muhatap Türk yargısıdır

AB konusundaki en kriter noktanın azim ve istek olduğuna dikkat çeken Bakan BAĞIŞ, “AB yolumuzdaki en önemli öğe kararlılık ve birlikteliktir. AB, bizlerin birleşeceği bir platformdur. Bu ülkede darbe korkusu yaşayanların, şeriat korkusu yaşayanların bile ortak noktası AB’dir. AB’de hiçbir şeyin aşırısı yoktur. Her konuda orta yol bulunmuştur. Uzlaşma kültürü, zaten bizim kültürümüzde de vardır” dedi. Türkiye’nin Aralık ayında çevre alanında müzakerelere başlayacağını açıklayan Bakan BAĞIŞ, “Bu konuda 1500 sayfalık bir rapor hazırladık. Çevre konusu oldukça önemli bir fasıl. Türk insanı daha temiz bir hava, daha temiz bu suya kavuşacak” dedi. AB’de önemli olanın birey olduğunu söyleyen Bakan BAĞIŞ, Türkiye’nin aslında bir anlama özüne döndüğünü ifade etti. AB İlerleme Raporu’ndaki basın özgürlüğü konusu ve bir medya kuruluşuna verilen vergi cezasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bakan BAĞIŞ, “ 2002’den bu yana basın özgürlünü kısıtlayan hiçbir kanun TBMM’den geçmemiştir. Tam tersine kanunlar geçmiştir. Ama Türkiye’de hiçbir sektörün de vergi muafiyeti yoktur. Bu işin muhatabı Maliye Bakanlığı’dır. Uzlaşma imkanı vardır. Eğer Maliye Bakanlığı ile muhatap olunmak istenirse olunabilir. İstenmez ise, Türk yargısı vardır. Ve Türk yargısının bağımsızlığını herkes kabul etmektedir. Daha önce de medya işi ile uğraşanlar aynı durum ile karşı karşıya kalmışlardır. Konu hukuk çerçevesinde değerlendirilmelidir. Bunun muhatabı Avrupa’daki kuruluşlar değildir. Türk yargısıdır. Ben inanıyorum ki yargı sürecinde medya kuruluşu konuyu bir an önce noktalayacak ve Türkiye’nin önünün açarak, gerçek sorunların çözümüne hep birlikte odaklanacağız” şeklinde konuştu.

Basın  özgürlüğü oldukça önemli

Toplantıya panelist olarak katılan Avrupa Parlamentosu Milletvekili SPD Milletvekili Dilek KOLAT, ise Türkiye’nin tanıtım konusunda eksikliği bulunduğuna dikkat çekti. Almanya’nın 2005 yılından bu yana Almanya’nın Türkiye’nin AB sürecine destek verdiğini, ancak Eylül ayında yapılan seçimle birlikte, bu desteğin yerini olumsuzluğa bıraktığını açıkladı. AB İlerleme Raporu’nun Türkiye’nin bir aynası olduğuna dikkat çeken Dilek KOLOT, “Raporda Türkiye’nin elde ettiği olumlu ve olumsuz sonuçlar yer almıştır. Ancak eksiklikler, bir engel olarak görülmemelidir” dedi. Raporda 3 ana başlığın dikkatlerini çektiğini ifade eden Dilek KOLOT, “Bunlar bir medya kuruluşuna yönelik açılan dava, sosyal devlet olma unsuru ve kadın erkek eşitliği. Bu noktalardaki eleştirilen gerçekten de Avrupa’da endişe ile takip edilmektedir. Özellikle basın özgürlüğü konusu Avrupa’nın gündemindedir” diye konuştu.

İmtiyazlı ortaklık AB’yi söz sahibi yapmaz

Panelde konuşan Yeşiller Partisi Milletvekili Sn. Özcan MUTLU, ise Türkiye’nin müzakerelerin başladığı 2004’ten bu yana frene basıldığına dikkat çekerek, “Avrupa Türkiye’yi böyle görüyor. Özellikle Almanya’da son seçimlerden sonra bu ülkenin desteği aleyhe dönmüştür” dedi. AB ülkelerinin Türkiye’nin imtiyazlı bir üye olmasını istediklerini de vurgulayan Özcan MUTLU, “Türkiye zaten uzun yıllardan beri imtiyazlı bir ortak konumunda. Gümrük Birliği, AB Konseyi üyesi olması, birçok Avrupa kurumlarındaki yerimiz bunun bir kanıtlarıdır. Eğer Avrupa dünyada sözü geçen bir konuma gelmek istiyor ise, Türkiye gibi güçlü bir ortağa ihtiyacı vardır. AB, Türkiye’yi kapıda tutmakla hiçbir alanda söz sahibi olamaz” dedi.

Kapı  aşındıran değil, davet edilen ülke olmalıyız

Toplantının açılışında konuşan TÜGİK Genel Başkanı Hazim SESLİ, Türkiye de dahil birçok ülkenin bir yılı aşkın bir süredir ekonomik krizin etkisi altında olduğunu ve her ülkenin krizin etkilerini azaltmak için çeşitli önlemler aldığına dikkat çekti. Kriz süreci boyunda AB konusunda hükümetin çeşitli adımlar attığını söyleyen Hazim SESLİ, ancak atılan adımların küresel krizin gölgesinde kaldığını ifade etti. Hazim SESLİ, “Türkiye için oldukça önemli gördüğümüz AB üyeliğimiz, geç de olsa, gerçekleşecektir. Ancak biz, Türkiye olarak Anayasamız, demokrasimiz, ekonomimiz, kültürümüz ve eğitimimiz ile kendimizi öyle bir konuma getirmeliyiz ki; Avrupa Birliği’nin kapısını aşındıran değil, davet edilen bir ülke olmalıyız. Avrupa Birliği sürecini bu felsefe ile yönetebilirsek, bu alandaki başarının daha kısa sürede gerçekleşeceği kanısındayız” diye konuştu. Anayasanın ve özellikle de Seçim ve Siyasi Partiler yasalarının değişmesi, Türk demokrasisinin daha üst seviyelere gelmesinin AB sürecinin daha sağlıklı aşılmasına katkı sağlayacağına da dikkat çeken Hazim SESLİ, “Türkiyesiz bir Avrupa Birliği, yönünü bulmakta zorlanan rehbere benzeyecektir” dedi. Açılışta konuşan TÜGİK Başkan Vekili ve ESGİAD Başkanı Erdal ŞAHBAZ ise, genç işadamları olarak sabırsız olmadıklarını belirterek, “Bu nedenle bizler taraflar arsındaki ilişkide, yapıcı bir rol oynamayı ve sabırla üyelik yönünde ilerlemeyi hedefliyoruz” dedi Erdal ŞAHBAZ, ayrıca Gümrük Birliği’nden vazgeçilmesi yönündeki yaklaşımların AB sürecine olumsuz etki yapacağını da sözlerine ekledi.Okunma Sayısı: 10577


  Yorum Yaz Arkadaşına Gönder Yazdır
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi
Sayfayı arkadaşınıza gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

 Bu habere eklenen yorumlar
Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.

 Diğer Haberler - Politika
 . RECEP ALTEPE 4'ÜNCÜ KEZ MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI
 . “DÜNYA İLE YARIŞAN BİR TÜRKİYE VAR”
 . CHP Gaziantep’de Başkan adayı Burhan Cahit Bingöl
 . Alevilerin CHP'ye tepkisi dinmek bilmiyor
 . "Önemli olan sorunlara kalıcı çözüm üretmektir"
 . Gaziantep sağlıklı çevre için İsveçle işbirliği yapacak
 . Şahinbey Belediyesi meslek sahibi yapıyor
 . Gaziantep Şahinbeyde üç bölgede kentsel dönüşüm başlayacak
 . Gaziantep Şahinbey'e güzel hizmetler yapılıyor
 . Gaziantep'e yapılan raylı sistem yüzde 100 yanlıştır
 . Demokrasinin olmazsa olması muhalefet
 . GGC'ye ziyaretler devam ediyor
 
Köşe Yazarları Tüm Yazarlar  
Ortadoğu Business Haber Müdürü
Metin CARAV
YABANCILARIN KONUT YATIRIMINDA BURSA SEVDASI
Başyazı
Mustafa OSANMAZ
METİN AĞABEYİN ARDINDAN...
MEKKE
Timur ÇAĞATAY
KOLESTEROL ADINDA BİR YALAN
Ortadoğu Business Suudi Arabistan Temsilcisi
Ahmed Saleh AL HALABİ
RAMAZAN, NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR
Ortadoğu Business Karadeniz Temsilcisi
Av.Zekai GÜL
MİLLETİM VE MİLLİYETİM ADINA , SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.. !
Yorum
Yiğit BULUT
Ekonomi 'büyük diyalektik' üzerine oturacak!
Yorum
Mehmet BARLAS
Başarı gibi başarısızlık da iktidardan sorulur
 
Ücretsiz Seri İlanlar

İş ve eleman ilanları
Emlak, otomobil ilanları
ANKET Arşiv 
Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?
     
En Çok Okunan Haberler
• İSO 500 FİRMALARIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMASIDIR (5513)
• TÜRKİYE MARKASI OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ (5402)
• DOMOTEX TURKEY’DE KAŞMİR’E YOĞUN İLGİ (5267)
• ALTUNKAYA’YA TİM’DEN İKİ ÖDÜL BİRDEN (6557)
• GAZİANTEP’İN “İSO 500’’ BAŞARISI SEVİNDİRDİ (5735)
• KENTİMİZ İÇİN TEMİZ ÜRETİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR (5552)
• DOMOTEX Turkey, halı üreticileri için Avrasya'nın lider ticaret platformu (9482)
• ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ (6809)
• GAGİAD BAYRAĞINI ÖZDURAK, TEZEL’E DEVRETTİ (6641)
• KONUKOĞLU’NDAN GAZİANTEP’E YENİ OSB MÜJDESİ (6323)
Gazeteler
Röportaj
“Kadooğlu, Bitkisel Yağda İhracat Şampiyonu”

Gaziantep’te faaliyet gösteren Kadooğlu'na ihracat şampiyonluğu ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan takdim etti.
Döviz Kurları
ALIŞ SATIŞ  
 Usd YTL
 Euro YTL
Yararlı Linkler Tüm Linkler 
Gaziantep Valiliği
Ortadoğu business
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Şahinbey Belediyesi
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi
Gaziantep Sanayi Odası
Gaziantep Ticaret Odası
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD )
MÜSİAD Gaziantep Şubesi
ORTADOĞU HALICILARI

 © 2009 Gaziantep Eko Haber
       Anasayfa        |       Reklam        |        İletişim        |        Sık Kullanılanlara Ekle        |        Açılış sayfası yap